MENU

      Eddyville District Track Results

      Iowa Girls & Boys 2A Qualifying Track Meet - 5/9/2013

      ===================================================================

      1 Davis County, B DAC 129.5

      2 Mid-Prairie, W MIDP 118

      3 PCM, Monroe PCM 96

      4 Mediapolis MED 83

      5 Pella Christian PELC 57

      6 Eddyvl-Blakes/F EBF 50

      7 Albia ALBI 43.5

      8 Colfax-Mingo COMI 42

      9 Central Lee, D CLEE 41

      10 Bond-Farrar BOFR 32

      11 W Burlington/ND WBND 31

      12 Cardinal, Eldon CARD 18



      Male Team Scores

      Place School Points

      ===================================================================

      1 Mediapolis MED 109.5

      2 Davis County, B DAC 91

      3 W Burlington/ND WBND 78

      4 Albia ALBI 70

      5 Colfax-Mingo COMI 67

      6 Bond-Farrar BOFR 61.5

      7 Mid-Prairie, W MIDP 59

      8 PCM, Monroe PCM 56

      9 Eddyvl-Blakes/F EBF 46

      10 Pella Christian PELC 25

      11 Cardinal, Eldon CARD 24

      12 Central Lee, D CLEE 15

      Event 3 Girls 100 Meter Dash 2A

      ===============================================================================

      Name Year School Finals Wind H# Points

      ===============================================================================

      Finals

      1 Redlinger, Kattie 12 Mid-Prairie, 13.03 NWI 3 10

      2 Redlinger, Meghan 12 Mid-Prairie, 13.06 NWI 3 8

      3 Allen, Emily 12 Mediapolis 13.24 NWI 3 6

      4 Clarke, Kenzie 10 PCM, Monroe 13.38 NWI 3 5

      5 Fynaardt, Jenna 12 Pella Christ 13.45 NWI 3 4

      6 Pezley, Alexis 10 Central Lee, 13.50 NWI 3 3

      7 Albright, Jessica 09 Colfax-Mingo 13.54 NWI 3 2

      8 Tjaden, McKinzie 09 Colfax-Mingo 13.58 NWI 1 1

      9 Peterson, Alyssa 11 Mediapolis 13.65 NWI 3

      10 Breon, Leah 11 Pella Christ 13.71 NWI 2

      11 Burrows, Ashley 11 Bond-Farrar 13.81 NWI 2

      12 Debruin, Hannah 12 Albia 13.97 NWI 2

      13 Dupius, Claire 11 W Burlington 14.09 NWI 2

      14 Brissey, Jalyn 11 W Burlington 14.18 NWI 2

      15 Buckingham, Jennifer 12 Davis County 14.18 NWI 2

      16 Bunnell, Kim 10 Central Lee, 14.27 NWI 2

      17 Bennett, Carlie 11 Cardinal, El 14.28 NWI 1

      18 Lee, Grace 10 Eddyvl-Blake 14.54 NWI 2

      19 Tremmel, Kyrsten 10 Eddyvl-Blake 14.62 NWI 1

      20 Dominguez, Ali 12 Bond-Farrar 15.18 NWI 1

      21 Bremer, Brittney 12 Davis County 15.42 NWI 1

      22 Martin, Ashlyn 11 Cardinal, El 15.82 NWI 1

      23 Tyrrel, Hanna 09 Albia 16.59 NWI 1

      24 Fuller, Kylie 09 PCM, Monroe 17.33 NWI 1


      Event 4 Boys 100 Meter Dash 2A

      ===============================================================================

      Name Year School Finals Wind H# Points

      ===============================================================================

      1 Hoffman, Ryan 12 Mid-Prairie, 11.32 NWI 3 10

      2 Williams, Tim 10 W Burlington 11.53 NWI 3 8

      3 Vermie, Harrison 09 Bond-Farrar 11.77 NWI 3 6

      4 Leshen, Brett 11 Albia 11.81 NWI 3 5

      5 Van Zee, Zach 11 Pella Christ 11.85 NWI 3 4

      6 Weldon, Hunter 09 Albia 11.89 NWI 3 3

      7 Wright, Blake 11 Cardinal, El 11.95 NWI 3 2

      8 Branderhorst, Dillon 10 Pella Christ 12.16 NWI 2 1

      9 Brown, Dalton 11 Eddyvl-Blake 12.26 NWI 1

      10 Hocker, Alex 12 Bond-Farrar 12.37 NWI 2

      11 Alexander, Jake 12 Colfax-Mingo 12.44 NWI 1

      12 Campbell, Cole 11 Cardinal, El 12.48 NWI 2

      13 Van Dorin, Treg 09 Eddyvl-Blake 12.49 NWI 2

      14 Vermazen, Matthew 10 Central Lee, 12.52 NWI 2

      15 Albright, Dylan 12 Colfax-Mingo 12.58 NWI 1

      16 Crew, Brayden 09 Mediapolis 12.79 NWI 1

      17 Glosser, Cody 11 Davis County 12.86 NWI 2

      18 Herdon, Davis 09 PCM, Monroe 12.90 NWI 1

      19 Doyle, Brandon 09 Central Lee, 12.98 NWI 1

      20 Buster, Mason 09 Mediapolis 13.64 NWI 1

      21 Fladung, David 09 Mid-Prairie, 14.31 NWI 1

      22 Foster, Tyler 09 PCM, Monroe 14.59 NWI 2


      Event 11 Girls 200 Meter Dash 2A

      ===============================================================================

      Name Year School Finals Wind H# Points

      ===============================================================================

      1 Redlinger, Kattie 12 Mid-Prairie, 26.90 NWI 3 10

      2 Olson, Raegan 10 W Burlington 27.13 NWI 3 8

      3 Albert, Lindsay 12 Cardinal, El 27.52 NWI 3 6

      4 Tjaden, McKinzie 09 Colfax-Mingo 27.82 NWI 3 5

      5 Rath, Alex 09 Mid-Prairie, 28.87 NWI 3 4

      6 Spieler, Kaitlyn 11 Albia 29.18 NWI 2 3

      7 Sharp, Kassidy 12 Davis County 29.25 NWI 1 2

      8 Roberts, Mason 09 Davis County 29.29 NWI 2 1

      9 Jeffrey, Kyleigh 09 PCM, Monroe 29.38 NWI 3

      10 Moore, McKinley 09 Eddyvl-Blake 29.85 NWI 2

      11 Mennen, Madysyn 09 W Burlington 29.90 NWI 3

      12 Bunnell, Kim 10 Central Lee, 30.25 NWI 1

      13 Burris, Abbey 09 Bond-Farrar 30.28 NWI 2

      14 Dykstra, Julia 10 Pella Christ 30.35 NWI 2

      15 Pilcher, Ashley 10 Eddyvl-Blake 30.63 NWI 2

      16 Lamartine, Kyra 09 Central Lee, 30.79 NWI 1

      17 Dimit, Christy 11 Bond-Farrar 32.00 NWI 1

      18 Bill, Bryanna 11 Colfax-Mingo 32.51 NWI 1

      19 West, Emily 11 Albia 35.07 NWI 1

      20 Van Dyke, Karina 09 PCM, Monroe 35.38 NWI 1

      21 Bremer, Kayli 09 Cardinal, El 35.58 NWI 1

      -- Siegle, Chloe 10 Mediapolis NT NWI 3


      Event 12 Boys 200 Meter Dash 2A

      ===============================================================================

      Name Year School Finals Wind H# Points

      ===============================================================================

      1 Hainer, Connor 12 Colfax-Mingo 22.51 NWI 3 10

      2 Hoffman, Ryan 12 Mid-Prairie, 22.86 NWI 3 8

      3 Van Kooten, Derek 12 Pella Christ 23.55 NWI 3 6

      4 Schultz, Alex 11 Albia 23.58 NWI 3 5

      5 Wrede, Brant 10 W Burlington 23.59 NWI 3 4

      6 Duffy, Sam 11 Bond-Farrar 23.79 NWI 3 3

      7 Weldon, Hunter 09 Albia 24.01 NWI 3 2

      8 Petersen, Grant 10 Bond-Farrar 24.12 NWI 3 1

      9 Vittetoe, Troy 11 PCM, Monroe 24.34 NWI 1

      10 Van Zee, Zach 11 Pella Christ 24.40 NWI 2

      11 Drain, Adam 11 Mediapolis 24.84 NWI 2

      12 Armstrong, Brody 12 Mediapolis 24.92 NWI 2

      13 Payne, Mikel 10 Davis County 24.95 NWI 2

      14 Maines, Cole 09 Eddyvl-Blake 25.87 NWI 1

      15 Ramos, Christian 11 W Burlington 25.89 NWI 1

      16 Alexander, Jake 12 Colfax-Mingo 25.90 NWI 2

      17 Martin, Brady 09 Central Lee, 26.38 NWI 1

      18 Doyle, Brandon 09 Central Lee, 26.61 NWI 1

      19 Brown, Cody 10 Eddyvl-Blake 27.13 NWI 1

      20 Logan, Litrel 09 PCM, Monroe 27.15 NWI 1

      21 Schwartz, Blake 09 Mid-Prairie, 28.81 NWI 1

      -- Yeager, Nathan 10 Cardinal, El NT NWI 2

      -- Wright, Blake 11 Cardinal, El NT NWI 2

      -- Kanselaar, Dalton 09 Davis County NT NWI 2


      Event 19 Girls 400 Meter Dash 2A

      ==========================================================================

      Name Year School Finals H# Points

      ==========================================================================

      1 Veenstra, Christa 10 Pella Christ 1:02.46 3 10

      2 Kain, Lexi 11 PCM, Monroe 1:03.91 3 8

      3 Graves, Shelby 11 Davis County 1:04.78 3 6

      4 Hougland, Maggie 12 Davis County 1:05.75 3 5

      5 Hugen, Marissa 10 Albia 1:06.07 2 4

      6 Denney, Mikala 10 Mediapolis 1:06.26 3 3

      7 Rath, Alex 09 Mid-Prairie, 1:07.33 2 2

      8 Moore, McKinley 09 Eddyvl-Blake 1:07.35 3 1

      9 Pease, Bailey 10 Colfax-Mingo 1:07.79 2

      10 Johnson, Jessica 10 Mediapolis 1:08.38 2

      11 Engle, Alexis 09 Cardinal, El 1:08.63 3

      12 Samson, Alex 12 PCM, Monroe 1:09.32 2

      13 Goll, Sadie 10 Mid-Prairie, 1:09.32 2

      14 Wood, Brenna 09 Bond-Farrar 1:13.39 1

      15 Stephens, Taylor 11 Bond-Farrar 1:15.19 1

      16 Lourens, Chelsey 10 Colfax-Mingo 1:16.74 1

      17 Theune, Cara 09 Pella Christ 1:17.58 2

      18 Timberlake, Emma 09 W Burlington 1:18.15 1

      19 Halama, Desiree 09 Cardinal, El 1:25.05 1

      -- Alexander, Tasha 11 Eddyvl-Blake NT 3


      Event 20 Boys 400 Meter Dash 2A

      ==========================================================================

      Name Year School Finals H# Points

      ==========================================================================

      1 Hoffman, Ryan 12 Mid-Prairie, 50.84 3 10

      2 Hainer, Connor 12 Colfax-Mingo 51.89 3 8

      3 Yeager, Joseph 09 Bond-Farrar 54.84 3 6

      4 Drain, Adam 11 Mediapolis 54.90 3 5

      5 Armstrong, Brody 12 Mediapolis 55.06 3 4

      6 Utt, Justin 10 Davis County 55.48 3 3

      7 Kurimski, Cole 09 Albia 55.93 1 2

      8 Vandenberg, Colton 09 Central Lee, 55.94 2 1

      9 Voyles, Jackson 10 Eddyvl-Blake 56.20 2

      10 Wild, Evan 11 Mid-Prairie, 56.51 1

      11 Dahms, Alex 12 PCM, Monroe 56.87 2

      12 Doyle, Taylor 11 Central Lee, 56.88 2

      13 Davis, Austin 11 Davis County 56.95 1

      14 Hart, Andrew 09 Eddyvl-Blake 57.48 1

      15 Lietz, Jake 09 Colfax-Mingo 57.57 3

      16 Crooks, Nathan 10 W Burlington 57.70 2

      17 Honomichl, Quinn 10 Cardinal, El 58.34 2

      18 Sutton, Keith 11 PCM, Monroe 58.50 1

      19 Moeller, Austin 12 Bond-Farrar 58.54 2

      20 Myers, Ben 11 W Burlington 59.45 1

      21 Giddings, Zack 12 Pella Christ 59.45 1

      22 Peters, Adam 12 Albia 59.62 3

      23 Pedersen, Sam 09 Cardinal, El 1:00.95 1


      Event 27 Girls 800 Meter Run 2A

      =======================================================================

      Name Year School Finals Points

      =======================================================================

      1 McClure, Ally 11 Davis County 2:24.48 10

      2 McKee, Addie 10 Davis County 2:25.06 8

      3 Teno, Kim 12 Albia 2:27.96 6

      4 McArtor, Mallory 12 Mid-Prairie, 2:29.75 5

      5 Butters, Jessi 12 Mid-Prairie, 2:32.57 4

      6 Starkey, Alyssa 10 Pella Christ 2:36.10 3

      7 Zula, McKinley 09 Pella Christ 2:46.90 2

      8 Moore, Tori 10 W Burlington 2:47.42 1

      9 Coates, Abby 10 Mediapolis 2:47.47

      10 Latty, Johnna 09 Mediapolis 2:52.75

      11 Leffler, Taylor 09 Eddyvl-Blake 2:53.93

      12 Hopkins, Natalia 11 Eddyvl-Blake 2:54.52

      13 Adam, Karlin 10 Central Lee, 2:54.56

      14 Hicks, Jacey 10 W Burlington 2:54.78

      15 Kappleman, Kiara 09 PCM, Monroe 2:59.33

      16 DeKock, Tessa 11 Colfax-Mingo 2:59.62

      17 Fatland, Donita 11 Colfax-Mingo 3:01.14

      18 Flores, Simona 09 Bond-Farrar 3:03.19

      19 Denniston, Elizabeth 11 Cardinal, El 3:29.36

      -- Hocker, Erin 10 Bond-Farrar NT

      -- Santiago, Beverly 11 Cardinal, El NT

      -- Peter, Rachel 10 PCM, Monroe NT


      Event 28 Boys 800 Meter Run 2A

      =======================================================================

      Name Year School Finals Points

      =======================================================================

      1 Van Dyke, Jaden 12 Colfax-Mingo 1:59.95 10

      2 Kubrak, Thomas 11 Bond-Farrar 2:01.56 8

      3 Beckman, Blake 12 Mediapolis 2:04.29 6

      4 Vollmer, Justin 10 Davis County 2:09.57 5

      5 Schwartz, Zeb 11 Mid-Prairie, 2:12.14 4

      6 Bietz, Weston 09 Mediapolis 2:12.33 3

      7 Feigenspan, Ty 11 Mid-Prairie, 2:12.38 2

      8 Kubrak, Paul 10 Bond-Farrar 2:13.63 1

      9 Reich, Logan 11 W Burlington 2:15.74

      10 Fowler, Ryan 10 Davis County 2:15.82

      11 Giddings, Zack 12 Pella Christ 2:18.26

      12 Bay, Nathaniel 09 Eddyvl-Blake 2:23.09

      13 Henriksen, Christian 11 Central Lee, 2:25.10

      14 Van Vark, Ryen 12 Pella Christ 2:26.60

      15 Dredge, Tyler 09 PCM, Monroe 2:27.83

      16 Cale, Ryan 11 Cardinal, El 2:28.26

      17 Anderson, JD 12 Albia 2:28.57

      18 Jones, Kole 10 Albia 2:30.39

      19 Roe, Triston 09 Eddyvl-Blake 2:34.21

      20 Santiago, Miguel 11 Cardinal, El 2:35.90

      21 Helterbran, Kyle 11 Central Lee, 2:51.80

      -- Lietz, Jake 09 Colfax-Mingo NT

      -- Knowles, Jordan 10 PCM, Monroe NT

      -- Hoschek, Logan 10 W Burlington NT


      Event 35 Girls 1500 Meter Run 2A

      =======================================================================

      Name Year School Finals Points

      =======================================================================

      1 Peter, Rachel 10 PCM, Monroe 5:22.31 10

      2 Thie, Haley 09 Mediapolis 5:23.86 8

      3 Graves, Shelby 11 Davis County 5:24.73 6

      4 Garver, Kristyn 12 Albia 5:31.38 5

      5 Banwart, Savannah 09 Mediapolis 5:32.36 4

      6 Schmitt, Aubrey 09 W Burlington 5:32.90 3

      7 Foster, Tayler 12 Mid-Prairie, 5:33.16 2

      8 Tharp, Kalleigh 09 Davis County 5:35.21 1

      9 Hostetter, Kennedi 10 Colfax-Mingo 5:40.12

      10 Wolken, Jessica 11 Central Lee, 5:43.66

      11 Moore, Iva 10 Colfax-Mingo 5:48.37

      12 Van Roekel, Hannah 09 Mid-Prairie, 5:54.29

      13 Braun, Kira 10 Pella Christ 6:03.12

      14 Flaig, Emily 10 Eddyvl-Blake 6:10.18

      15 Novak, Morgan 09 PCM, Monroe 6:20.05

      16 Breon, Alec 11 Pella Christ 6:21.59

      17 Dupius, Madeline 10 W Burlington 6:27.47

      18 Haselhuhn, Anna 12 Eddyvl-Blake 6:32.06

      19 Hanlin, Savanah 11 Central Lee, 7:12.81

      20 Denniston, Elizabeth 11 Cardinal, El 7:27.89

      -- Hocker, Erin 10 Bond-Farrar NT


      Event 36 Boys 1600 Meter Run 2A

      =======================================================================

      Name Year School Finals Points

      =======================================================================

      1 Timmerman, Dillon 11 Mediapolis 4:38.91 10

      2 Hoschek, Logan 10 W Burlington 4:41.62 8

      3 Hastings, Jack 11 Eddyvl-Blake 4:51.25 6

      4 Hinson, Garret 09 Mediapolis 4:51.42 5

      5 McAtee, Dillon 10 PCM, Monroe 4:53.58 4

      6 Duit, Trey 11 Bond-Farrar 4:54.37 3

      7 O'Donnell, Jake 12 Mid-Prairie, 4:55.94 2

      8 Chizek, Matt 11 PCM, Monroe 4:56.59 1

      9 Draper, Jared 10 Mid-Prairie, 4:57.01

      10 Pasut, Tyler 10 Albia 5:01.27

      11 Cale, Ryan 11 Cardinal, El 5:07.38

      12 Wilz, Hunter 11 Eddyvl-Blake 5:09.71

      13 Boley, Caleb 09 Albia 5:11.09

      14 Brown, Clayton 10 Colfax-Mingo 5:16.02

      15 Shannon, Max 10 Pella Christ 5:20.31

      16 Buehrer, Jake 09 Colfax-Mingo 5:23.34

      17 Hanlin, Lucas 11 Central Lee, 5:27.69

      18 Lang, Jon 11 Bond-Farrar 5:44.69

      19 Hansen, Travis 10 Central Lee, 6:54.92

      -- Van Vark, Ryen 12 Pella Christ NT

      -- Hougland, Zach 09 Davis County NT

      -- Santiago, Miguel 11 Cardinal, El NT

      -- Jones, Jacob 10 Davis County NT

      -- Lee, Trevor 11 W Burlington DQ


      Event 43 Girls 3000 Meter Run 2A

      =======================================================================

      Name Year School Finals Points

      =======================================================================

      1 Wolken, Jessica 11 Central Lee, 11:39.25 10

      2 Peter, Rachel 10 PCM, Monroe 11:39.82 8

      3 Banwart, Savannah 09 Mediapolis 11:44.26 6

      4 Smith, Chandra 12 Davis County 12:04.14 5

      5 Hostetter, Kennedi 10 Colfax-Mingo 12:18.03 4

      6 Van Roekel, Hannah 09 Mid-Prairie, 12:38.88 3

      7 Flaig, Emily 10 Eddyvl-Blake 12:50.45 2

      8 Braun, Kira 10 Pella Christ 12:52.34 1

      9 Zahradnek, Maddi 09 Mid-Prairie, 12:58.02

      10 Nelson, Madeline 09 Davis County 13:05.82

      11 Hocker, Erin 10 Bond-Farrar 13:23.16


      Event 44 Boys 3200 Meter Run 2A

      =======================================================================

      Name Year School Finals Points

      =======================================================================

      1 Hoschek, Logan 10 W Burlington 10:25.83 10

      2 Hougland, Zach 09 Davis County 10:29.10 8

      3 Draper, Jared 10 Mid-Prairie, 10:34.72 6

      4 Wilz, Hunter 11 Eddyvl-Blake 10:51.02 5

      5 Banwart, Brady 11 Mediapolis 11:10.66 4

      6 Errthum, Ryan 09 Mid-Prairie, 11:16.31 3

      7 Hemphill, Caleb 12 Mediapolis 11:24.27 2

      8 Ramus, Taylor 10 Bond-Farrar 11:24.87 1

      9 Welch, Christopher 12 Eddyvl-Blake 11:37.85

      10 Cale, Ryan 11 Cardinal, El 11:38.11

      11 Garcia, Tristan 09 W Burlington 11:45.00

      12 Buehrer, Jake 09 Colfax-Mingo 11:58.24

      13 Anderson, JD 12 Albia 12:01.35

      14 Foster, Joseph 10 PCM, Monroe 12:10.31

      15 Skinner, Stephen 11 Bond-Farrar 12:10.98

      16 Harvey, Chris 09 Davis County 12:12.68

      17 Blom, Richard 10 Colfax-Mingo 13:28.29

      18 Rexroat, Josh 09 PCM, Monroe 13:46.36

      -- Hanlin, Lucas 11 Central Lee, NT


      Event 50 Girls 100 Meter Hurdles 2A

      ===============================================================================

      Name Year School Finals Wind H# Points

      ===============================================================================

      1 Sharp, Kassidy 12 Davis County 15.95 NWI 3 10

      2 Taylor, Karlie 09 Eddyvl-Blake 16.43 NWI 3 8

      3 Atzen, Madi 11 Bond-Farrar 16.66 NWI 3 6

      4 Spencer, Shelby 12 Bond-Farrar 16.74 NWI 3 5

      5 Townsend, Kelsey 12 PCM, Monroe 17.22 NWI 3 4

      6 Hedges, Ashley 09 Mediapolis 17.27 NWI 3 3

      7 Williams, Emma 10 PCM, Monroe 17.34 NWI 3 2

      8 Lamartine, Kyra 09 Central Lee, 18.08 NWI 2 1

      9 Fipps, Kristin 12 Davis County 18.09 NWI 2

      10 Tanner, Emma 12 Eddyvl-Blake 18.27 NWI 3

      11 Jensen, Rebecca 12 Colfax-Mingo 18.31 NWI 2

      12 Fullenkamp, Alexis 09 Cardinal, El 18.34 NWI 2

      13 Ridgway, Delaney 09 Cardinal, El 18.65 NWI 2

      14 Duncan, Holly 10 Albia 19.10 NWI 1

      15 Keitzer, Savannah 09 Mediapolis 19.19 NWI 2

      16 Stingl, Nora 12 Central Lee, 19.25 NWI 2

      17 Paduano, Rylie 09 W Burlington 20.19 NWI 1

      18 Doser, Taylor 09 Albia 20.37 NWI 2

      19 Cayton, Emily 09 Mid-Prairie, 20.40 NWI 1

      20 Naylor, Ali 09 Mid-Prairie, 20.62 NWI 1

      21 Opfer, Elissa 12 Colfax-Mingo 21.17 NWI 1


      Event 53 Boys 110 Meter Hurdles 2A

      ===============================================================================

      Name Year School Finals Wind H# Points

      ===============================================================================

      1 Cowles, Andrew 11 Davis County 15.48 NWI 3 10

      2 Riley, Grant 10 W Burlington 15.50 NWI 3 8

      3 Reed, Hunter 12 PCM, Monroe 15.82 NWI 3 6

      4 Kain, Ethan 12 PCM, Monroe 15.84 NWI 3 5

      5 Menuis, Drake 12 Eddyvl-Blake 16.03 NWI 3 4

      6 Albert, Tyler 10 Cardinal, El 16.27 NWI 3 3

      7 Fye, Shane 09 Mediapolis 16.56 NWI 2 2

      8 Young, Conner 11 Davis County 16.78 NWI 2 1

      9 Bietz, Seth 11 Mediapolis 16.85 NWI 3

      10 Pedersen, Jonathan 12 Cardinal, El 16.90 NWI 3

      11 Pease, Trent 12 Colfax-Mingo 18.01 NWI 2

      12 Bryant, Tyler 10 Central Lee, 18.07 NWI 2

      13 Quick, Zachary 12 Bond-Farrar 18.22 NWI 2

      14 Myers, Jared 09 Colfax-Mingo 18.24 NWI 1

      15 Brady, George 10 Albia 18.30 NWI 1

      16 Benner, Keaton 09 Central Lee, 18.47 NWI 2

      17 Schwartz, Zach 10 Mid-Prairie, 18.64 NWI 1

      18 Wilson, Hayden 10 W Burlington 19.22 NWI 1

      19 Maughan, Caleb 12 Albia 19.24 NWI 2


      Event 58 Girls 400 Meter Hurdles 2A

      ==========================================================================

      Name Year School Finals H# Points

      ==========================================================================

      1 Alexander, Tasha 11 Eddyvl-Blake 1:06.90 2 10

      2 Kain, Lexi 11 PCM, Monroe 1:07.83 2 8

      3 Garza, Faithe 10 Mid-Prairie, 1:12.60 2 6

      4 Staley, Sarah 12 Mediapolis 1:13.71 2 5

      5 Gonzales, Mari 12 Colfax-Mingo 1:14.03 2 4

      6 Dill, Hailee 09 Mediapolis 1:18.36 1 3

      7 Lahart, Sara 10 Colfax-Mingo 1:20.81 1 2

      8 Kent, Elizabeth 11 Albia 1:21.85 1 1

      9 Staudte, Nicole 12 Central Lee, 1:23.37 1

      10 Farmer, Logan 09 Bond-Farrar 1:25.79 1

      11 Bryant, Micaela 10 Central Lee, 1:28.37 1

      12 Davis, Lindsey 09 Cardinal, El 1:30.41 1

      -- Marine, Arissa 11 Mid-Prairie, NT 2

      -- Taylor, Karlie 09 Eddyvl-Blake NT 2

      -- Spargur, Sydney 09 Davis County DQ 1


      Event 62 Boys 400 Meter Hurdles 2A

      ==========================================================================

      Name Year School Finals H# Points

      ==========================================================================

      1 Buster, Drew 11 Mediapolis 56.02 3 10

      2 Reed, Hunter 12 PCM, Monroe 57.63 3 8

      3 Cowles, Andrew 11 Davis County 58.74 3 6

      4 Marolf, Blake 09 Eddyvl-Blake 58.76 3 5

      5 Bryant, Tyler 10 Central Lee, 1:01.54 2 4

      6 Brady, George 10 Albia 1:01.57 3 3

      7 Albert, Tyler 10 Cardinal, El 1:01.81 2 2

      8 Pease, Trent 12 Colfax-Mingo 1:02.17 2 1

      9 Schwartz, Zach 10 Mid-Prairie, 1:02.44 2

      10 Massner, Drew 10 Mediapolis 1:02.60 3

      11 Heinrich, Tyler 12 Bond-Farrar 1:03.08 3

      12 Bassett, Spencer 11 Davis County 1:03.79 2

      13 Quick, Zachary 12 Bond-Farrar 1:05.16 1

      14 Wright, Justin 09 Central Lee, 1:05.35 2

      15 Brissey, Derek 09 W Burlington 1:05.44 2

      16 Hart, Andrew 09 Eddyvl-Blake 1:05.45 2

      17 Maughan, Caleb 12 Albia 1:06.22 1

      18 Hudson, Eli 10 Colfax-Mingo 1:06.52 1

      19 Breon, Jordan 11 Pella Christ 1:08.25 1

      20 Sneller, Austin 09 PCM, Monroe 1:10.01 1

      21 Van Roekel, Jonah 11 Mid-Prairie, 1:12.03 1

      22 Dykstra, David 11 Pella Christ 1:14.82 1

      -- Riley, Grant 10 W Burlington NT 3

      -- Urtado, Neil 12 Cardinal, El NT 1


      Event 67 Girls 4x100 Meter Shuttle Hurdle 2A

      ==========================================================================

      School Finals H# Points

      ==========================================================================

      1 Bond-Farrar 1:08.00 3 10

      1) Spencer, Shelby 12 2) Atzen, Madi 11

      3) Schlenker, Cailey 12 4) Atzen, Lexi 11

      2 Eddyvl-Blakes/F 1:08.50 3 8

      1) Alexander, Tasha 11 2) Tanner, Emma 12

      3) Baugher, Sadie 10 4) Taylor, Karlie 09

      3 Davis County, B 1:10.73 3 6

      1) Sharp, Kassidy 12 2) Fipps, Kristin 12

      3) Wilfawn, Connor 09 4) Sharp, Hayleigh 10

      4 PCM, Monroe 1:15.02 3 5

      1) Kain, Lexi 11 2) Williams, Emma 10

      3) Gilson, Abbi 11 4) Townsend, Kelsey 12

      5 Cardinal, Eldon 1:16.69 2 4

      1) Adam, Alexis 10 2) Fullenkamp, Alexis 09

      3) Davis, Lindsey 09 4) Ridgway, Delaney 09

      6 Albia 1:17.23 2 3

      1) Doser, Taylor 09 2) Duncan, Holly 10

      3) Angran, Allie 09 4) Kent, Elizabeth 11

      7 Colfax-Mingo 1:17.79 2 2

      1) Jensen, Rebecca 12 2) Brodka, Dakota 10

      3) Opfer, Elissa 12 4) Gonzales, Mari 12

      8 Mediapolis 1:19.76 1 1

      1) Keitzer, Savannah 09 2) Hedges, Allison 12

      3) Machholz, Ashley 09 4) Diewold, Rachel 11

      9 Central Lee, D 1:22.03 1

      1) Stingl, Nora 12 2) Haley, Hope 10

      3) Adam, Karlin 10 4) Lamartine, Kyra 09

      10 Mid-Prairie, W 1:23.76 1

      1) Cayton, Emily 09 2) Frantz, Naomi 09

      3) Naylor, Ali 09 4) McGaffey, Annette 09


      Event 72 Girls 4x100 Meter Relay 2A

      ==========================================================================

      School Finals H# Points

      ==========================================================================

      1 Mid-Prairie, W 51.44 2 10

      1) Duwa, Lexi 10 2) Redlinger, Meghan 12

      3) Redlinger, Kattie 12 4) Garza, Faithe 10

      2 PCM, Monroe 52.52 2 8

      1) Hugen, Emily 09 2) Townsend, Kelsey 12

      3) Clarke, Kenzie 10 4) Kain, Lexi 11

      3 Pella Christian 53.61 2 6

      1) Bolt, Taylor 09 2) Fynaardt, Jenna 12

      3) Breon, Leah 11 4) Meyer, Sarah 09

      4 Bond-Farrar 53.61 2 5

      1) Atzen, Madi 11 2) Burrows, Ashley 11

      3) Atzen, Lexi 11 4) Spencer, Shelby 12

      5 W Burlington/ND 53.64 2 4

      1) Dupius, Claire 11 2) Brissey, Jalyn 11

      3) Boyd, Jazlan 11 4) Olson, Raegan 10

      6 Cardinal, Eldon 54.02 2 3

      1) Albert, Lindsay 12 2) Fullenkamp, Alexis 09

      3) Bennett, Carlie 11 4) Adam, Alexis 10

      7 Central Lee, D 54.88 2 2

      1) Bunnell, Kelsie 12 2) Greenfield, Jordan 12

      3) Bunnell, Kim 10 4) Pezley, Alexis 10

      8 Mediapolis 55.33 2 1

      1) Woodruff, Molly 11 2) Kalina, Tyffanie 10

      3) Siegle, Chloe 10 4) Peterson, Alyssa 11

      9 Albia 55.75 1

      1) Spieler, Kaitlyn 11 2) Morgan, Brianna 11

      3) Teno, Kim 12 4) Debruin, Hannah 12

      10 Davis County, B 56.73 1

      1) Buckingham, Jennifer 12 2) Dixon, Cayden 11

      3) Guiter, Cami 10 4) Wright, Taylor 09

      11 Colfax-Mingo 58.70 1

      1) Forschler, Rachel 12 2) Thompson, Rylee 10

      3) Baldwin, Anna 11 4) Beard, Halley 12

      -- Eddyvl-Blakes/F DQ 1

      1) Tremmel, Kyrsten 10 2) Tanner, Emma 12

      3) Pilcher, Ashley 10 4) Baugher, Sadie 10


      Event 73 Boys 4x100 Meter Relay 2A

      ==========================================================================

      School Finals H# Points

      ==========================================================================

      1 Bond-Farrar 44.69 2 10

      1) Vermie, Harrison 09 2) Petersen, Grant 10

      3) Rooney, Patrick 12 4) Duffy, Sam 11

      2 Albia 44.95 2 8

      1) Sarver, Ryan 10 2) Leshen, Brett 11

      3) Sarver, Luke 10 4) Schultz, Alex 11

      3 W Burlington/ND 44.99 2 6

      1) Williams, Tim 10 2) Wrede, Brant 10

      3) Chng, Keven 11 4) Van Rycke, Daryl 12

      4 Mediapolis 45.70 2 5

      1) Buster, Drew 11 2) Vorwerk, Ben 12

      3) Bietz, Seth 11 4) Miller, Chase 12

      5 Davis County, B 46.51 2 4

      1) Hopkins, Mathew 10 2) Kanselaar, Dalton 09

      3) Young, Conner 11 4) Cowles, Andrew 11

      6 PCM, Monroe 47.81 1 3

      1) Cummings, Luke 11 2) McWilliams, Blake 11

      3) Applegate, Hayes 10 4) Uhlenhopp, Zach 11

      7 Cardinal, Eldon 47.97 1 2

      1) Campbell, Cole 11 2) Carter, Cody 12

      3) Yeager, Nathan 10 4) Albert, Tyler 10

      8 Eddyvl-Blakes/F 49.27 2 1

      1) Brown, Cody 10 2) Archer, Cory 11

      3) Pigsley, Dillon 09 4) Brown, Dalton 11

      9 Colfax-Mingo 49.38 1

      1) Summy, Blake 09 2) Brown, Michael 12

      3) Alexander, Jake 12 4) Albright, Dylan 12

      10 Central Lee, D 50.66 1

      1) Schrader, Dustin 11 2) Rooney, Ben 09

      3) Tennant, Chance 10 4) Vermazen, Matthew 10

      11 Mid-Prairie, W 52.03 2

      1) Schwartz, Zach 10 2) Schwartz, Blake 09

      3) Slabaugh, Austin 10 4) Tolander, Cameron 09

      -- Pella Christian DQ 2

      1) Branderhorst, Dillon 10 2) Van Kooten, Derek 12

      3) DeBruin, Tyler 10 4) Van Zee, Zach 11


      Event 80 Girls 4x200 Meter Relay 2A

      ==========================================================================

      School Finals H# Points

      ==========================================================================

      1 Mid-Prairie, W 1:49.00 2 10

      1) Duwa, Lexi 10 2) Redlinger, Meghan 12

      3) Garza, Faithe 10 4) Redlinger, Kattie 12

      2 Mediapolis 1:50.23 2 8

      1) Allen, Emily 12 2) Peterson, Alyssa 11

      3) Kalina, Tyffanie 10 4) Hillyard, Heidi 10

      3 PCM, Monroe 1:50.85 2 6

      1) Hugen, Emily 09 2) Van Houweling, Courtney 10

      3) Van Gorp, Ashley 09 4) Clarke, Kenzie 10

      4 Colfax-Mingo 1:53.00 2 5

      1) Kolo, Jessica 12 2) Earles, Erin 10

      3) Albright, Jessica 09 4) Tjaden, McKinzie 09

      5 Central Lee, D 1:53.59 2 4

      1) Greenfield, Jordan 12 2) Bunnell, Kelsie 12

      3) Mathison, Britany 09 4) Pezley, Alexis 10

      6 Pella Christian 1:53.67 1 3

      1) Fynaardt, Jenna 12 2) Dykstra, Julia 10

      3) Breon, Leah 11 4) Meyer, Sarah 09

      7 Davis County, B 1:56.91 2 2

      1) Harward, McKenna 12 2) Northup, Mercedes 09

      3) Roberts, Mason 09 4) Wells, Mallory 09

      8 Cardinal, Eldon 1:58.06 2 1

      1) Albert, Lindsay 12 2) Smith, Shelby 09

      3) Bennett, Carlie 11 4) Adam, Alexis 10

      9 Eddyvl-Blakes/F 2:00.32 1

      1) Pettyjohn, Morgan 12 2) Moore, Blaire 10

      3) Shafer, Paige 10 4) Pilcher, Ashley 10

      10 Albia 2:04.81 1

      1) Freshwater, Shae 12 2) Bauer, Allison 12

      3) Angran, Allie 09 4) Freeman, Hanna 11

      -- Bond-Farrar DQ 2

      1) Atzen, Lexi 11 2) Burris, Abbey 09

      3) Bailey, Sierra 09 4) Burrows, Ashley 11


      Event 81 Boys 4x200 Meter Relay 2A

      ==========================================================================

      School Finals H# Points

      ==========================================================================

      1 Albia 1:32.23 2 10

      1) Sarver, Ryan 10 2) Leshen, Brett 11

      3) Sarver, Luke 10 4) Schultz, Alex 11

      2 Bond-Farrar 1:33.31 2 8

      1) Vermie, Harrison 09 2) Petersen, Grant 10

      3) Rooney, Patrick 12 4) Duffy, Sam 11

      3 W Burlington/ND 1:34.44 2 6

      1) Williams, Tim 10 2) Smith, Jacob 09

      3) Wrede, Brant 10 4) Van Rycke, Daryl 12

      4 Cardinal, Eldon 1:37.34 2 5

      1) Wright, Blake 11 2) Campbell, Cole 11

      3) Yeager, Nathan 10 4) Rachford, Charlie 11

      5 PCM, Monroe 1:38.37 2 4

      1) Marshall, Ron 10 2) McWilliams, Blake 11

      3) Uhlenhopp, Zach 11 4) Vittetoe, Troy 11

      6 Colfax-Mingo 1:40.20 1 3

      1) Summy, Blake 09 2) Brown, Michael 12

      3) Johnson, Byron 12 4) Albright, Dylan 12

      7 Mediapolis 1:40.41 1 2

      1) Timmerman, Ethan 09 2) Holloway, Steven 10

      3) Brown, Arthur 09 4) Johnson, Conner 10

      8 Eddyvl-Blakes/F 1:42.18 2 1

      1) Van Dorin, Treg 09 2) Jager, Ty 11

      3) Archer, Cory 11 4) Maines, Cole 09

      9 Pella Christian 1:42.82 1

      1) Larson, Jon 10 2) Breon, Jordan 11

      3) DeBruin, Tyler 10 4) Schelhaas, Jackson 10

      10 Davis County, B 1:43.42 2

      1) Glosser, Cody 11 2) Kanselaar, Dalton 09

      3) Townson, Austin 09 4) Payne, Mikel 10

      11 Central Lee, D 1:44.28 1

      1) Schrader, Dustin 11 2) Rooney, Ben 09

      3) Martin, Brady 09 4) Vermazen, Matthew 10

      -- Mid-Prairie, W DQ 2

      1) Weber, Colin 10 2) Adrian, Jacob 09

      3) Slabaugh, Austin 10 4) Draper, Jack 12


      Event 88 Girls 4x400 Meter Relay 2A

      ==========================================================================

      School Finals H# Points

      ==========================================================================

      1 Mediapolis 4:20.10 2 10

      1) Denney, Mikala 10 2) Allen, Emily 12

      3) Staley, Sarah 12 4) Hillyard, Heidi 10

      2 PCM, Monroe 4:29.79 2 8

      1) Samson, Alex 12 2) Van Houweling, Courtney 10

      3) Townsend, Kelsey 12 4) Van Gorp, Ashley 09

      3 Colfax-Mingo 4:34.59 2 6

      1) Earles, Erin 10 2) Kolo, Jessica 12

      3) Pease, Bailey 10 4) Gonzales, Mari 12

      4 Central Lee, D 4:39.02 2 5

      1) Greenfield, Jordan 12 2) Bunnell, Kelsie 12

      3) Adam, Karlin 10 4) Mathison, Britany 09

      5 Albia 4:41.06 1 4

      1) Spieler, Kaitlyn 11 2) Teno, Kim 12

      3) Freeman, Hanna 11 4) Hugen, Marissa 10

      6 Pella Christian 4:45.67 1 3

      1) Starkey, Alyssa 10 2) Faber, Sydney 09

      3) Theune, Cara 09 4) Eekhoff, Mariah 11

      7 Cardinal, Eldon 4:48.22 1 2

      1) Engle, Alexis 09 2) Ridgway, Delaney 09

      3) Fullenkamp, Alexis 09 4) Albert, Lindsay 12

      8 Bond-Farrar 4:48.74 2 1

      1) Bailey, Sierra 09 2) Burris, Abbey 09

      3) Wood, Brenna 09 4) Sawatzky, Erin 12

      9 W Burlington/ND 5:06.49 1

      1) Moore, Tori 10 2) Hicks, Jacey 10

      3) Dupius, Madeline 10 4) Hawley, Alexis 11

      -- Eddyvl-Blakes/F DQ 2

      1) Hopkins, Natalia 11 2) Shafer, Paige 10

      3) Moore, McKinley 09 4) Hughes, Maisie 09

      -- Davis County, B DQ 2

      1) Hougland, Maggie 12 2) Lynch, Lauren 10

      3) Sharp, Hayleigh 10 4) McKee, Addie 10

      -- Mid-Prairie, W DQ 2

      1) Garza, Faithe 10 2) Marine, Arissa 11

      3) Foster, Tayler 12 4) Butters, Jessi 12


      Event 89 Boys 4x400 Meter Relay 2A

      ==========================================================================

      School Finals H# Points

      ==========================================================================

      1 Albia 3:28.48 2 10

      1) Sarver, Ryan 10 2) Leshen, Brett 11

      3) Sarver, Luke 10 4) Schultz, Alex 11

      2 Colfax-Mingo 3:32.32 2 8

      1) Hainer, Connor 12 2) Johnson, Byron 12

      3) McLain, Chad 12 4) Van Dyke, Jaden 12

      3 Mediapolis 3:33.30 2 6

      1) Beckman, Blake 12 2) Vorwerk, Ben 12

      3) Buster, Drew 11 4) Timmerman, Dillon 11

      4 PCM, Monroe 3:40.26 2 5

      1) Marshall, Ron 10 2) Kain, Ethan 12

      3) Vittetoe, Troy 11 4) Reed, Hunter 12

      5 W Burlington/ND 3:43.37 2 4

      1) Smith, Jacob 09 2) Crooks, Nathan 10

      3) Chng, Keven 11 4) Wrede, Brant 10

      6 Bond-Farrar 3:45.09 2 3

      1) Yeager, Joseph 09 2) Laven, Myles 10

      3) Duit, Trey 11 4) Kubrak, Thomas 11

      7 Central Lee, D 3:45.57 1 2

      1) Vandenberg, Colton 09 2) Boeck, Jacob 10

      3) Hugg, Kyler 11 4) Doyle, Taylor 11

      8 Davis County, B 3:46.20 2 1

      1) Utt, Calvin 12 2) Utt, Justin 10

      3) Thomas, Logan 11 4) Vollmer, Justin 10

      9 Mid-Prairie, W 3:46.50 2

      1) Weber, Colin 10 2) Adrian, Jacob 09

      3) Wild, Evan 11 4) Draper, Jack 12

      10 Cardinal, Eldon 3:49.74 1

      1) Honomichl, Quinn 10 2) Albert, Tyler 10

      3) Wright, Blake 11 4) Campbell, Cole 11

      11 Eddyvl-Blakes/F 3:56.71 1

      1) Jensen, Christoffer 09 2) Voyles, Jackson 10

      3) Van Dorin, Treg 09 4) Marolf, Blake 09

      12 Pella Christian 4:02.05 1

      1) Rolffs, Josh 09 2) Schelhaas, Jackson 10

      3) Breon, Jordan 11 4) Shannon, Max 10


      Event 96 Girls 4x800 Meter Relay 2A

      =======================================================================

      School Finals Points

      =======================================================================

      1 Davis County, B 9:59.30 10

      1) Graves, Shelby 11 2) Hougland, Maggie 12

      3) McKee, Addie 10 4) McClure, Ally 11

      2 Mid-Prairie, W 10:15.00 8

      1) Foster, Tayler 12 2) Marine, Arissa 11

      3) Butters, Jessi 12 4) McArtor, Mallory 12

      3 Albia 10:27.10 6

      1) Teno, Kim 12 2) Manser, Michelle 09

      3) Spieler, Kaitlyn 11 4) Garver, Kristyn 12

      4 Colfax-Mingo 11:07.39 5

      1) Pease, Bailey 10 2) Gonzales, Mari 12

      3) Lahart, Sara 10 4) Moore, Iva 10

      5 Mediapolis 11:22.91 4

      1) Latty, Johnna 09 2) Dill, Hailee 09

      3) Coates, Abby 10 4) Johnson, Jessica 10

      6 Pella Christian 11:30.82 3

      1) Zula, McKinley 09 2) Theune, Cara 09

      3) Eekhoff, Mariah 11 4) Breon, Alec 11

      7 Bond-Farrar 11:34.22 2

      1) Bailey, Sierra 09 2) Wood, Brenna 09

      3) Sawatzky, Erin 12 4) Stephens, Taylor 11

      8 W Burlington/ND 11:57.26 1

      1) Moore, Tori 10 2) Hicks, Jacey 10

      3) Dupius, Madeline 10 4) Hawley, Alexis 11


      Event 97 Boys 4x800 Meter Relay 2A

      =======================================================================

      School Finals Points

      =======================================================================

      1 Albia 8:17.97 10

      1) Wynn, Tanner 11 2) Cox, Mason 11

      3) Sarver, Ryan 10 4) Sarver, Luke 10

      2 Mediapolis 8:18.98 8

      1) Vorwerk, Ben 12 2) Hinson, Garret 09

      3) Timmerman, Dillon 11 4) Beckman, Blake 12

      3 Mid-Prairie, W 8:30.45 6

      1) Draper, Jack 12 2) Feigenspan, Ty 11

      3) Schwartz, Zeb 11 4) O'Donnell, Jake 12

      4 Bond-Farrar 8:44.98 5

      1) Kubrak, Paul 10 2) Hanson-Pollock, Quinn 12

      3) Duit, Trey 11 4) Kubrak, Thomas 11

      5 Davis County, B 8:45.86 4

      1) Vollmer, Justin 10 2) Jones, Jacob 10

      3) Utt, Calvin 12 4) Thomas, Logan 11

      6 PCM, Monroe 9:19.10 3

      1) Gilman, Logan 09 2) Chizek, Matt 11

      3) Dahms, Alex 12 4) Gainey, Rhett 12

      7 Colfax-Mingo 10:11.36 2

      1) Blood, Tim 10 2) Dunblazier, Lane 09

      3) Breen, Kyle 09 4) Derry, Logan 11

      8 Central Lee, D 10:41.90 1

      1) Henriksen, Christian 11 2) Helterbran, Kyle 11

      3) Houser, Brice 11 4) Burns, Kyle 11

      9 Pella Christian 10:55.49

      1) Rossler, Matthew 10 2) Van Zee, Caleb 10

      3) Dykstra, David 11 4) Attema, Caleb 10

      -- W Burlington/ND NT

      1) Reich, Logan 11 2) Stainbrook, Tanner 11

      3) Shu, Kevin 12 4) Meekins, Jay 10


      Event 110 Girls 800 Sprint Medley 2A

      ==========================================================================

      School Finals H# Points

      ==========================================================================

      1 Mid-Prairie, W 1:55.71 2 10

      1) Duwa, Lexi 10 2) Shalla, Courtney 11

      3) Redlinger, Meghan 12 4) McArtor, Mallory 12

      2 Eddyvl-Blakes/F 1:56.05 2 8

      1) Baugher, Sadie 10 2) Moore, McKinley 09

      3) Alexander, Tasha 11 4) Taylor, Karlie 09

      3 Mediapolis 1:56.17 2 6

      1) Woodruff, Molly 11 2) Peterson, Alyssa 11

      3) Hillyard, Heidi 10 4) Allen, Emily 12

      4 Pella Christian 1:56.58 2 5

      1) Bolt, Taylor 09 2) Fynaardt, Jenna 12

      3) Meyer, Sarah 09 4) Veenstra, Christa 10

      5 PCM, Monroe 1:56.98 2 4

      1) Hugen, Emily 09 2) Williams, Emma 10

      3) Clarke, Kenzie 10 4) Van Gorp, Ashley 09

      6 Central Lee, D 2:00.41 2 3

      1) Bunnell, Kelsie 12 2) Greenfield, Jordan 12

      3) Pezley, Alexis 10 4) Mathison, Britany 09

      7 Colfax-Mingo 2:00.44 2 2

      1) Kolo, Jessica 12 2) Tjaden, McKinzie 09

      3) Albright, Jessica 09 4) Earles, Erin 10

      8 Bond-Farrar 2:00.70 2 1

      1) Atzen, Madi 11 2) Spencer, Shelby 12

      3) Atzen, Lexi 11 4) Burrows, Ashley 11

      9 Davis County, B 2:06.70 1

      1) Buckingham, Jennifer 12 2) Dixon, Cayden 11

      3) Northup, Mercedes 09 4) Wells, Mallory 09

      10 Albia 2:07.51 1

      1) Freshwater, Shae 12 2) Bauer, Allison 12

      3) Doser, Taylor 09 4) Manser, Michelle 09

      11 Cardinal, Eldon 2:08.04 1

      1) Adam, Alexis 10 2) Martin, Ashlyn 11

      3) Smith, Shelby 09 4) Engle, Alexis 09

      12 W Burlington/ND 2:18.34 1

      1) Doane, Autumn 11 2) Pealer, Courtney 09

      3) Paduano, Rylie 09 4) Edwards, Courtney 09


      Event 111 Boys Distance Medley 2A

      ==========================================================================

      School Finals H# Points

      ==========================================================================

      1 Mediapolis 3:43.09 2 10

      1) Beckman, Blake 12 2) Miller, Chase 12

      3) Vorwerk, Ben 12 4) Timmerman, Dillon 11

      2 Mid-Prairie, W 3:46.92 2 8

      1) Weber, Colin 10 2) Adrian, Jacob 09

      3) Hoffman, Ryan 12 4) Draper, Jack 12

      3 Albia 3:53.48 2 6

      1) Weldon, Hunter 09 2) Sinclair, Hugh 11

      3) Wynn, Tanner 11 4) Cox, Mason 11

      4 Davis County, B 3:54.80 2 5

      1) Hopkins, Mathew 10 2) Kanselaar, Dalton 09

      3) Utt, Calvin 12 4) Thomas, Logan 11

      5 Central Lee, D 3:55.74 2 4

      1) Tennant, Chance 10 2) Hugg, Kyler 11

      3) Vandenberg, Colton 09 4) Boeck, Jacob 10

      6 PCM, Monroe 3:58.16 1 3

      1) McWilliams, Blake 11 2) Applegate, Hayes 10

      3) Uhlenhopp, Zach 11 4) Gainey, Rhett 12

      7 Colfax-Mingo 4:00.69 1 2

      1) Summy, Blake 09 2) Brown, Michael 12

      3) Johnson, Byron 12 4) Lietz, Jake 09

      8 Eddyvl-Blakes/F 4:04.78 2 1

      1) Menuis, Drake 12 2) Archer, Cory 11

      3) Voyles, Jackson 10 4) Hastings, Jack 11

      9 Bond-Farrar 4:05.83 2

      1) Moeller, Austin 12 2) Laven, Myles 10

      3) Yeager, Joseph 09 4) Hanson-Pollock, Quinn 12

      10 Pella Christian 4:11.62 1

      1) Branderhorst, Dillon 10 2) DeBruin, Tyler 10

      3) Schelhaas, Jackson 10 4) Shannon, Max 10

      -- Cardinal, Eldon NT 1

      1) Urtado, Neil 12 2) Carter, Cody 12

      3) Honomichl, Quinn 10 4) Pedersen, Sam 09

      -- W Burlington/ND DNF 2

      1) Riley, Grant 10 2) Williams, Xavior 09

      3) Smith, Jacob 09 4) Hoschek, Logan 10


      Event 118 Girls High Jump 2A

      =======================================================================

      Name Year School Finals Points

      =======================================================================

      1 Fopma, Madison 12 Pella Christ 5-02.00 10

      2 Sharp, Kassidy 12 Davis County 5-01.00 8

      3 Lynch, Lauren 10 Davis County 4-10.00 5.50

      3 Debruin, Hannah 12 Albia 4-10.00 5.50

      5 Mathison, Britany 09 Central Lee, 4-08.00 4

      6 Doser, Taylor 09 Albia 4-08.00 3

      7 Ridgway, Delaney 09 Cardinal, El 4-06.00 2

      8 Rath, Alex 09 Mid-Prairie, 4-06.00 1

      -- Naylor, Ali 09 Mid-Prairie, NH


      Event 119 Boys High Jump 2A

      =======================================================================

      Name Year School Finals Points

      =======================================================================

      1 Giannettino, Jeff 10 W Burlington 6-10.00 10

      2 Van Kooten, Derek 12 Pella Christ 6-01.00 8

      3 Young, Conner 11 Davis County 6-00.00 6

      4 Williams, Xavior 09 W Burlington 6-00.00 5

      5 Kain, Ethan 12 PCM, Monroe 5-10.00 4

      6 Pedersen, Jonathan 12 Cardinal, El 5-08.00 3

      7 Gerst, Tanner 10 Mediapolis 5-06.00 1.50

      7 Rooney, Patrick 12 Bond-Farrar 5-06.00 1.50

      -- Hopkins, Mathew 10 Davis County NH

      -- Vandenberg, Colton 09 Central Lee, NH

      -- Koder, Skylar 10 PCM, Monroe NH

      -- Foster, Drew 11 Mediapolis NH

      -- Rolffs, Josh 09 Pella Christ NH


      Event 126 Girls Long Jump 2A

      ============================================================================

      Name Year School Finals Wind Points

      ============================================================================

      1 Olson, Raegan 10 W Burlington 16-02.25 NWI 10

      2 Sharp, Hayleigh 10 Davis County 15-11.00 NWI 8

      3 Baugher, Sadie 10 Eddyvl-Blake 14-03.00 NWI 6

      4 Cayton, Emily 09 Mid-Prairie, 13-10.50 NWI 5

      5 Keitzer, Savannah 09 Mediapolis 13-08.75 NWI 4

      6 Moore, Blaire 10 Eddyvl-Blake 13-07.25 NWI 3

      7 Thompson, Rylee 10 Colfax-Mingo 13-05.25 NWI 2

      8 Schlenker, Cailey 12 Bond-Farrar 13-03.25 NWI 1

      9 Guiter, Cami 10 Davis County 12-09.00 NWI

      10 Bunnell, Kim 10 Central Lee, 12-01.00 NWI

      11 Haley, Hope 10 Central Lee, 11-00.75 NWI

      -- Bill, Bryanna 11 Colfax-Mingo ND NWI


      Event 127 Boys Long Jump 2A

      ============================================================================

      Name Year School Finals Wind Points

      ============================================================================

      1 Hainer, Connor 12 Colfax-Mingo 22-01.75 NWI 10

      2 Menuis, Drake 12 Eddyvl-Blake 20-08.75 NWI 8

      3 Van Kooten, Derek 12 Pella Christ 20-03.75 NWI 6

      4 Williams, Tim 10 W Burlington 20-03.25 NWI 5

      5 Summy, Blake 09 Colfax-Mingo 18-09.00 NWI 4

      6 Bietz, Seth 11 Mediapolis 18-08.75 NWI 3

      7 Wilkie, Chase 09 PCM, Monroe 17-05.50 NWI 2

      8 Reeve, Ricky 10 PCM, Monroe 17-03.50 NWI 1

      9 Sinclair, Hugh 11 Albia 17-02.75 NWI

      10 Voyles, Jackson 10 Eddyvl-Blake 17-01.75 NWI

      11 Kanselaar, Dalton 09 Davis County 16-09.00 NWI

      12 Rooney, Ben 09 Central Lee, 16-03.00 NWI

      13 Kennedy, Hunter 09 Bond-Farrar 16-02.50 NWI

      14 Ensminger, Alex 09 Mediapolis 15-09.50 NWI

      15 Townson, Austin 09 Davis County 14-06.25 NWI

      -- Rachford, Charlie 11 Cardinal, El ND NWI


      Event 134 Girls Discus Throw 2A

      =======================================================================

      Name Year School Finals Points

      =======================================================================

      1 Birchmier, Kate 10 Davis County 132-08 10

      2 Gilson, Abbi 11 PCM, Monroe 112-00 8

      3 Hillyard, Heidi 10 Mediapolis 109-09 6

      4 Kurtz, Taylor 10 Mid-Prairie, 108-08 5

      5 Goll, Ashley 12 Mid-Prairie, 105-05.50 4

      6 Bryant, Kelsey 10 Central Lee, 100-08 3

      7 Wilz, Savannah 10 Eddyvl-Blake 94-03 2

      8 Morris, Ellen 11 Central Lee, 93-08 1

      9 Shuey, Marissa 12 Davis County 88-03

      10 Norton, Katie 11 Bond-Farrar 83-07.50

      11 Strawhacker, Susan 10 Mediapolis 79-06

      12 Erickson, Edith 09 Colfax-Mingo 78-05.50

      13 Teed, Jena 11 Colfax-Mingo 77-02

      14 Vermeer, Brianna 11 Bond-Farrar 74-09

      15 Hindman, Rechelle 12 Albia 72-04

      16 Peters, Ellen 11 Cardinal, El 69-07.25

      17 McDonough, Katie 09 Albia 68-09

      18 Gritters, Calise 10 Pella Christ 63-05

      19 Durflinger, Madison 10 Cardinal, El 55-06

      -- Varner, Hunter 12 Eddyvl-Blake ND

      -- Telfer, Grace 10 PCM, Monroe ND


      Event 135 Boys Discus Throw 2A

      =======================================================================

      Name Year School Finals Points

      =======================================================================

      1 Black, Zeb 12 Davis County 139-08.50 10

      2 Davidson, Conner 10 Davis County 139-07 8

      3 Stellern, Forestt 12 Mediapolis 137-07 6

      4 Winkleman, Lewie 10 Eddyvl-Blake 136-07.50 5

      5 Judge, Kieran 10 Albia 133-04.75 4

      6 Waterman, Brad 12 Central Lee, 128-06.75 3

      7 Siefken, Clay 10 W Burlington 127-03.50 2

      8 McLain, Chad 12 Colfax-Mingo 113-00 1

      9 Ramos, Josh 11 Cardinal, El 111-06

      10 Haveman, Nate 10 Pella Christ 106-06

      11 Gillespie, Glenn 11 PCM, Monroe 105-04

      12 Gordon, Aaron 09 Eddyvl-Blake 103-09

      13 Shadle, Dalton 11 Mediapolis 103-06.75

      14 Winegar, Jackson 11 PCM, Monroe 97-03.50

      15 Nicodemus, Jesse 12 Colfax-Mingo 96-04.50

      16 Hamm, Austin 12 Bond-Farrar 93-11

      17 Harris, Josiah 09 Albia 91-04.25

      18 Meek, Andrew 11 Bond-Farrar 90-02

      19 Schrock, Dylan 09 Mid-Prairie, 89-04.50

      20 Cortum, Ryan 09 Mid-Prairie, 89-02

      21 Ensminger, Weston 10 Central Lee, 89-00.75

      22 Brockett, Sheldon 11 W Burlington 87-09.25

      23 Giltner, Adam 10 Cardinal, El 86-03


      Event 142 Girls Shot Put 2A

      =======================================================================

      Name Year School Finals Points

      =======================================================================

      1 Birchmier, Kate 10 Davis County 40-07.50 10

      2 Shuey, Marissa 12 Davis County 36-00.25 8

      3 Gilson, Abbi 11 PCM, Monroe 35-02.50 6

      4 Morris, Ellen 11 Central Lee, 33-00.50 5

      5 Nikkel, Miranda 10 Pella Christ 32-04.50 4

      6 Beard, Emmie 12 Albia 31-04.00 3

      7 Varner, Hunter 12 Eddyvl-Blake 30-06.50 2

      8 Goll, Ashley 12 Mid-Prairie, 30-06.00 1

      9 Kurtz, Taylor 10 Mid-Prairie, 29-11.00

      10 VanDusseldorp, Kayla 11 Colfax-Mingo 29-05.50

      11 Hedges, Ashley 09 Mediapolis 29-02.25

      12 Wilz, Savannah 10 Eddyvl-Blake 28-11.75

      13 Bryant, Kelsey 10 Central Lee, 28-00.00

      14 Hindman, Rechelle 12 Albia 27-07.00

      15 Machholz, Ashley 09 Mediapolis 27-05.00

      16 Lewis, Jade 11 Colfax-Mingo 25-10.25

      17 Bycroft, Keely 11 Bond-Farrar 25-03.00

      18 Nelson, Andrea 11 Bond-Farrar 24-02.75

      19 Davis, Alyssa 10 Cardinal, El 24-02.50

      20 Gritters, Calise 10 Pella Christ 23-08.00

      21 Santiago, Beverly 11 Cardinal, El 23-00.50

      22 Downey, Delaney 12 PCM, Monroe 22-06.75


      Event 143 Boys Shot Put 2A

      =======================================================================

      Name Year School Finals Points

      =======================================================================

      1 Garmon, Wyatt 12 Davis County 50-04.50 10

      2 McLain, Chad 12 Colfax-Mingo 48-00.00 8

      3 Doerscher, Wayne 11 Davis County 47-04.00 6

      4 Timmerman, Ethan 09 Mediapolis 44-02.00 5

      5 McWilliams, Blake 11 PCM, Monroe 44-00.75 4

      6 Winkleman, Lewie 10 Eddyvl-Blake 43-10.00 3

      7 Stellern, Forestt 12 Mediapolis 43-08.00 2

      8 Giertz, Andrew 11 W Burlington 43-02.00 1

      9 Brockett, Sheldon 11 W Burlington 41-04.75

      10 Warrick, Connor 10 PCM, Monroe 39-10.50

      11 Gordon, Aaron 09 Eddyvl-Blake 39-09.50

      12 Hamm, Austin 12 Bond-Farrar 39-05.75

      13 Sullivan, Austin 12 Bond-Farrar 39-05.25

      14 Young, Chandler 11 Central Lee, 38-07.00

      15 Durflinger, Kaleb 10 Cardinal, El 36-10.00

      16 Waterman, Brad 12 Central Lee, 36-07.00

      17 Giltner, Adam 10 Cardinal, El 36-02.00

      18 Romanco, Ryan 09 Albia 35-05.00

      19 Nicodemus, Jesse 12 Colfax-Mingo 35-00.00

      20 Runquist, Caleb 09 Mid-Prairie, 33-06.50

      21 Schrock, Dylan 09 Mid-Prairie, 33-02.50

      22 Perkins, Dylan 11 Albia 28-02.50


      Event 149 Girls Distance Medley 2A

      ==========================================================================

      School Finals H# Points

      ==========================================================================

      1 Mid-Prairie, W 4:28.20 2 10

      1) Duwa, Lexi 10 2) Shalla, Courtney 11

      3) Butters, Jessi 12 4) McArtor, Mallory 12

      2 Davis County, B 4:34.09 2 8

      1) McClure, Ally 11 2) Lynch, Lauren 10

      3) Sharp, Hayleigh 10 4) Tharp, Kalleigh 09

      3 PCM, Monroe 4:34.82 1 6

      1) Hugen, Emily 09 2) Van Houweling, Courtney 10

      3) Van Gorp, Ashley 09 4) Peter, Rachel 10

      4 Mediapolis 4:35.27 2 5

      1) Hedges, Ashley 09 2) Siegle, Chloe 10

      3) Staley, Sarah 12 4) Thie, Haley 09

      5 W Burlington/ND 4:38.86 2 4

      1) Boyd, Jazlan 11 2) Olson, Raegan 10

      3) Mennen, Madysyn 09 4) Schmitt, Aubrey 09

      6 Pella Christian 4:46.12 2 3

      1) Meyer, Sarah 09 2) Dykstra, Julia 10

      3) Faber, Sydney 09 4) Starkey, Alyssa 10

      7 Colfax-Mingo 5:06.11 2 2

      1) Fahrney, Sydnie 12 2) Baldwin, Anna 11

      3) Forschler, Rachel 12 4) Moore, Iva 10

      8 Bond-Farrar 5:15.17 1 1

      1) Farmer, Logan 09 2) Norton, Katie 11

      3) Sawatzky, Erin 12 4) Hocker, Erin 10

      9 Central Lee, D 5:24.30 1

      1) Meir, Ashley 12 2) Waggoner, Sarah 11

      3) Adam, Karlin 10 4) Staudte, Nicole 12

      -- Eddyvl-Blakes/F NT 2

      1) Pettyjohn, Morgan 12 2) Busch, Sylina 10

      3) Leffler, Taylor 09 4) Hughes, Maisie 09

      -- Albia DQ 2

      1) Morgan, Brianna 11 2) Freshwater, Shae 12

      3) Freeman, Hanna 11 4) Manser, Michelle 09


      Event 155 Boys 4x110 Meter Shuttle Hurdle 2A

      ==========================================================================

      School Finals H# Points

      ==========================================================================

      1 Mediapolis 1:01.43 3 10

      1) Bietz, Seth 11 2) Fye, Shane 09

      3) Buster, Drew 11 4) Miller, Chase 12

      2 Cardinal, Eldon 1:02.23 3 7

      1) Pedersen, Jonathan 12 2) Albert, Tyler 10

      3) Urtado, Neil 12 4) Rachford, Charlie 11

      2 Eddyvl-Blakes/F 1:02.23 3 7

      1) Menuis, Drake 12 2) Pigsley, Dillon 09

      3) Jager, Ty 11 4) Marolf, Blake 09

      4 Bond-Farrar 1:02.40 2 5

      1) Rooney, Patrick 12 2) Quick, Zachary 12

      3) Schlenker, Cole 09 4) Heinrich, Tyler 12

      5 Davis County, B 1:02.41 2 4

      1) Bassett, Spencer 11 2) Hamaker, Clay 10

      3) Cowles, Andrew 11 4) Young, Conner 11

      6 PCM, Monroe 1:03.00 3 3

      1) Reeve, Ricky 10 2) Kain, Ethan 12

      3) Pendroy, Luke 10 4) Reed, Hunter 12

      7 Albia 1:08.76 1 2

      1) Brady, George 10 2) Boley, Caleb 09

      3) Maughan, Caleb 12 4) Folkerts, Dalton 11

      8 W Burlington/ND 1:10.97 2 1

      1) Brissey, Derek 09 2) Garrison, Seth 12

      3) Wilson, Hayden 10 4) Riley, Grant 10

      9 Mid-Prairie, W 1:17.83 1

      1) Schwartz, Zach 10 2) Schwartz, Blake 09

      3) Van Roekel, Jonah 11 4) Tolander, Cameron 09

      -- Central Lee, D DQ 1

      1) Wright, Justin 09 2) Davis, Seth 10

      3) Benner, Keaton 09 4) Bryant, Tyler 10

      -- Colfax-Mingo DQ 2

      1) Pease, Trent 12 2) Myers, Jared 09

      3) Nicodemus, Jesse 12 4) Brown, Michael 12

      component-story-more_media_horiz-v1-01
      FOLLOW US ON TWITTER