53
      Sunday
      57 / 42
      Monday
      63 / 45
      Tuesday
      68 / 48

      Iowa High School Basketball Scores 2-11-13

      BOYS BASKETBALL

      Boys Basketball

      Cedar Valley Christian School 73, GMG, Garwin 47

      Clark County, Mo. 50, Fort Madison 48

      Decorah 73, Caledonia, Minn. 62

      Des Moines, East 61, Ottumwa 54

      Dowling Catholic, West Des Moines 48, Mason City 31

      Fort Dodge 60, Humboldt 41

      Nevada 64, Boone 35

      Sioux City, North 66, South Sioux City, Neb. 60

      Sioux City, West 63, Storm Lake 60

      Winterset 67, Newton 64

      1A District 1 Substate 1

      Play In

      Sibley-Ocheyedan 63, Clay Central-Everly 31

      1A District 10 Substate 5

      Play In

      Melcher-Dallas 56, Southeast Warren, Liberty Center 39

      Seymour 35, Moravia 32

      1A District 11 Substate 6

      Play In

      Madrid 51, Coon Rapids-Bayard 48, OT

      Woodward Academy 70, Iowa Christian Academy 38

      1A District 12 Substate 6

      Play In

      Corning 47, Orient-Macksburg 28

      East Union, Afton 54, Mormon Trail, Garden Grove 45

      1A District 13 Substate 7

      Play In

      Bedford 45, Essex 28

      Nishnabotna 38, Heartland Christian 35

      1A District 14 Substate 7

      Play In

      Griswold 60, Audubon 48

      Logan-Magnolia 63, Woodbine 61

      1A District 15 Substate 8

      Play In

      Charter Oak-Ute 77, Whiting 62

      Siouxland Community Christian 60, Westwood, Sloan 38

      1A District 16 Substate 8

      Play In

      Glidden-Ralston 66, Paton-Churdan 47

      Prairie Valley, Gowrie 60, Southeast Webster-Grand, Burnside 38

      1A District 2 Substate 1

      Play In

      Spalding Catholic, Granville 65, St. Mary's, Remsen 60

      West Sioux, Hawarden 49, Akron-Westfield 31

      1A District 3 Substate 2

      Play In

      Newman Catholic, Mason City 62, Northwood-Kensett 56

      West Hancock, Britt 84, CWL, Corwith 48

      1A District 4 Substate 2

      Play In

      Janesville 60, Clarksville 20

      Turkey Valley, Jackson Junction 42, Valley Community, Elgin 40

      1A District 5 Substate 3

      Play In

      Edgewood-Colesburg 50, Central Elkader 39

      Waterloo Christian School 60, East Buchanan, Winthrop 43

      1A District 6 Substate 3

      Play In

      Calamus-Wheatland 63, Prince of Peace Prep, Clinton 48

      Springville 58, Lisbon 47

      1A District 7 Substate 4

      Play In

      Belle Plaine 67, Tri-County, Thornburg 30

      H-L-V, Victor 65, English Valleys, North English 38

      1A District 8 Substate 4

      Play In

      BCLUW, Conrad 55, Valley Lutheran, Cedar Falls 41

      Grundy Center 63, Latimer CAL 24

      1A District 9 Substate 5

      Play In

      New London 56, Harmony, Farmington 40

      Winfield-Mount Union 63, Maharishi, Fairfield 35

      2A District 1 Substate 1

      Quarterfinal

      Sioux Center 96, Cherokee, Washington 61

      Unity Christian, Orange City 71, Ridge View 31

      2A District 10 Substate 5

      Quarterfinal

      Regina, Iowa City 62, Mid-Prairie, Wellman 44

      West Liberty 58, Louisa-Muscatine 47

      2A District 11 Substate 6

      Quarterfinal

      Central Lee, Donnellson 49, West Burlington 41

      Wapello 80, Columbus Community, Columbus Junction 69

      2A District 12 Substate 6

      Quarterfinal

      Albia 75, Eldon Cardinal 57

      Davis County, Bloomfield 65, Eddyville-Blakesburg-Fremont 47

      2A District 13 Substate 7

      Quarterfinal

      Roland-Story, Story City 64, Baxter-CMB 62, OT

      Van Meter 57, Colfax-Mingo 51

      2A District 14 Substate 7

      Quarterfinal

      Central Decatur, Leon 60, Clarke, Osceola 47

      Panorama, Panora 82, West Central Valley, Stuart 58

      2A District 15 Substate 8

      Quarterfinal

      Clarinda 64, Clarinda Academy 57

      St. Albert, Council Bluffs 68, Shenandoah 31

      2A District 16 Substate 8

      Quarterfinal

      OA-BCIG 76, Missouri Valley 64

      Tri-Center, Neola 72, Maple Valley-Anthon-Oto 52

      2A District 2 Substate 1

      Quarterfinal

      Okoboji, Milford 58, Hartley-Melvin-Sanborn 55

      Sioux Central, Sioux Rapids 43, Emmetsburg 32

      Spirit Lake 47, North Union 30

      2A District 3 Substate 2

      Quarterfinal

      East Sac County 80, South Central Calhoun 70

      South Hamilton, Jewell 76, Ogden 53

      2A District 4 Substate 2

      Quarterfinal

      Clarion-Goldfield 50, Eagle Grove 46

      Forest City 62, Hampton-Dumont 49

      2A District 5 Substate 3

      Quarterfinal

      Nashua-Plainfield 53, Denver 45

      Saint Ansgar 41, Central Springs 38

      2A District 6 Substate 3

      Quarterfinal

      Aplington-Parkersburg 67, South Hardin 44

      Dike-New Hartford 51, East Marshall, LeGrand 46

      2A District 7 Substate 4

      Quarterfinal

      Beckman Catholic, Dyersville 51, North Fayette, West Union 19

      Clayton Ridge, Guttenberg 78, South Winneshiek, Calmar 65

      2A District 8 Substate 4

      Quarterfinal

      Maquoketa Valley, Delhi 52, Columbus Catholic, Waterloo 46

      Mount Vernon 61, Alburnett 30

      2A District 9 Substate 5

      Quarterfinal

      Bellevue 65, Camanche 42

      Tipton 48, Durant-Bennett 45

      GIRLS BASKETBALL

      Bishop Heelan Catholic, Sioux City 67, Council Bluffs, Thomas Jefferson 15

      Mason City 58, Dowling Catholic, West Des Moines 52

      component-story-more_media_horiz-v1-01
      FOLLOW US ON TWITTER