MENU
component-ddb-728x90-v1-01-desktop

Iowa High School Basketball Scores 2-7-13

BOYS BASKETBALL

Algona 59, Hampton-Dumont 22

Ankeny 63, Marshalltown 30

Aplington-Parkersburg 70, AGWSR, Ackley 59

Beckman Catholic, Dyersville 68, Benton Community 59

Cascade,Western Dubuque 65, Anamosa 46

Cedar Valley Christian School 55, Lone Tree 51, OT

Colfax-Mingo 82, Pleasantville 43

Denver 68, East Marshall, LeGrand 46

Eddyville-Blakesburg-Fremont 92, Davis County, Bloomfield 71

Emmetsburg 60, Manson Northwest Webster 53

Forest City 71, West Hancock, Britt 56

Garner-Hayfield/Ventura 53, Charles City 47

Glenwood 57, Nebraska City Lourdes, Neb. 34

Greene County 66, North Polk, Alleman 60

Humboldt 74, Clear Lake 52

IKM-Manning 85, Tri-Center, Neola 40

Keokuk 73, Canton, Mo. 57

Kuemper Catholic, Carroll 81, Shenandoah 35

Logan-Magnolia 48, Missouri Valley 35

Maple Valley-Anthon-Oto 51, Underwood 35

Mid-Prairie, Wellman 57, West Liberty 52, OT

Newton 50, Knoxville 36

North Linn, Troy Mills 46, Alburnett 36

Pocahontas Area 60, Sioux Central, Sioux Rapids 47

Sioux City, East 62, LeMars 55

Sioux Falls Christian, S.D. 62, Western Christian, Hull 59

Solon 50, West Branch 47, OT

South Hardin 63, Jesup 57

Storm Lake 79, South Central Calhoun 61

Truman, Minn. 70, North Union 45

Wapsie Valley, Fairbank 62, Gladbrook-Reinbeck 51

Great Plains School for the Deaf Tournament

Iowa School for the Deaf 61, Oklahoma School for the Deaf, Okla.

51

GIRLS BASKETBALL

Cedar Rapids, Kennedy 58, Linn-Mar, Marion 51

Clear Lake 66, Humboldt 47

Hampton-Dumont 45, Algona 28

IKM-Manning 63, Tri-Center, Neola 52

Keokuk 65, Canton, Mo. 35

Kuemper Catholic, Carroll 73, Shenandoah 54

LeMars 51, Sioux City, East 47

Lewis Central 44, Clarinda 30

North Polk, Alleman 50, Greene County 33

Sioux City, West 82, Storm Lake 30

South Sioux City, Neb. 62, Sergeant Bluff-Luton 50

Union Community, LaPorte City 56, Vinton-Shellsburg 25

Winterset 45, ADM, Adel 42

Class 1A Region 1

Regional First Round

Clay Central-Everly 50, Ruthven-Ayrshire 43

George-Little Rock 57, Spalding Catholic, Granville 26

Harris-Lake Park 57, Trinity Christian High School 42

St. Mary's, Remsen 47, Marcus-Meriden-Cleghorn 32

St. Mary's, Storm Lake 40, Laurens-Marathon 28

West Bend-Mallard 58, Bishop Garrigan 42

Class 1A Region 2

Regional First Round

Clarksville 55, Riceville 19

Coon Rapids-Bayard 44, Paton-Churdan 30

Janesville 51, Rockford 34

North Iowa, Buffalo Center 55, CWL, Corwith 15

Northeast Hamilton, Blairsburg 53, Latimer CAL 39

Northwood-Kensett 46, Newman Catholic, Mason City 36

Southeast Webster-Grand, Burnside 53, Glidden-Ralston 18

Class 1A Region 3

Regional First Round

Don Bosco, Gilbertville 32, West Central, Maynard 28

Dunkerton 46, Waterloo Christian School 26

East Buchanan, Winthrop 50, Central City 41

Marquette Catholic, Bellevue 49, Midland, Wyoming 42

Class 1A Region 4

Regional First Round

Cedar Valley Christian School 55, Lone Tree 51, OT

Danville 53, Holy Trinity 39

Lisbon 41, Springville 39

Prince of Peace Prep, Clinton 56, Calamus-Wheatland 29

WACO, Wayland 50, Harmony, Farmington 21

Winfield-Mount Union 54, New London 43

Class 1A Region 5

Regional First Round

B-G-M, Brooklyn 77, GMG, Garwin 25

Belle Plaine 41, Sigourney 24

H-L-V, Victor 42, English Valleys, North English 39

Keota 37, Iowa Mennonite, Kalona 27

Lynnville-Sully 62, Ankeny Christian Academy 29

Montezuma 40, Tri-County, Thornburg 28

Class 1A Region 6

Regional First Round

Earlham 49, Iowa Christian Academy 24

Guthrie Center 40, Grandview Park Baptist, Des Moines 34

Martensdale-St. Marys 57, Pleasantville 43

Moravia 70, Mormon Trail, Garden Grove 26

Southeast Warren, Liberty Center 70, Seymour 14

Twin Cedars, Bussey 55, Moulton-Udell 19

Wayne, Corydon 56, Melcher-Dallas 33

Class 1A Region 7

Regional First Round

Corning 77, Lenox 43

East Union, Afton 40, Lamoni 32

Fremont Mills, Tabor 69, Essex 49

Nishnabotna 58, Sidney 36

Stanton 49, CAM, Anita 33

Villisca 79, Orient-Macksburg 19

Class 1A Region 8

Regional First Round

Akron-Westfield 58, Siouxland Community Christian 29

Charter Oak-Ute 43, Woodbine 25

Exira/Elk Horn-Kimballton 54, Boyer Valley, Dunlap 28

Heartland Christian 70, West Harrison, Mondamin 51

Remsen-Union 51, River Valley, Correctionville 35

Whiting 46, Kingsley-Pierson 44

Great Plains School for the Deaf Tournament

Iowa School for the Deaf 40, Arkansas School for the Deaf, Ark.

22

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Class 1A Region 3

Regional First Round

Postville vs. Tripoli, ppd. to Feb 9.

Valley Community, Elgin vs. Central Elkader, ppd. to Feb 9.

Kee, Lansing vs. Turkey Valley, Jackson Junction, ppd. to Feb 9.

Trending