74
      Saturday
      91 / 70
      Sunday
      91 / 70
      Monday
      84 / 68

      Iowa 3A State Wrestling results

      Class 3A

      Quarters (16 Man)

      Quartefinal

      Weight: 106

      Triston Lara (Fort Dodge) 42-3 won by decision over Brenden Baker (Cedar Rapids, Jefferson) 38-1 (Dec 8-6)

      Jack Wagner (Bettendorf) 42-4 won by fall over Paxton Whiteaker (Lewis Central) 43-11 (Fall 2:48)

      Jakob Allison (Waukee) 41-1 won by decision over Marcus England (Prairie, Cedar Rapids) 37-13 (Dec 3-0)

      Adam Brown (Southeast Polk) 32-12 won in tie breaker - 1 over McGwire Midkiff (Council Bluffs, Thomas Jefferson) 41-10 (TB-1 1-0)

      Weight: 113

      Chase Lynn (Dubuque, Senior) 38-1 won by tech fall over Jorge Partida (Denison-Schleswig) 35-7 (TF-1.5 3:30 (16-0))

      Jacob Schwarm (Bettendorf) 43-3 won by decision over Tanner Rohweder (Iowa City, West) 22-6 (Dec 7-3)

      Henry Pohlmeyer (Johnston) 39-1 won by decision over Erik Birnbaum (Fort Dodge) 38-7 (Dec 9-3)

      Zach Barnes (Waukee) 40-1 won by decision over Nolan Hromidko (Cedar Rapids, Kennedy) 33-8 (Dec 6-5)

      Weight: 120

      Michael Zachary (Dowling Catholic, Wdm) 35-7 won by decision over Trevor Murano (Dallas Center-Grimes) 41-3 (Dec 5-1)

      Paul Glynn (Bettendorf) 38-11 won by major decision over Kyle Briggs (Cedar Rapids, Jefferson) 26-13 (MD 9-0)

      Nolan Hellickson (Southeast Polk) 42-1 won by decision over Trevor Wharton (Indianola) 37-11 (Dec 7-2)

      Alijah Jeffery (Linn-Mar, Marion) 39-0 won by tech fall over Sam Uthoff (Prairie, Cedar Rapids) 38-9 (TF-1.5 5:01 (15-0))

      Weight: 126

      Damon Griffin (Linn-Mar, Marion) 37-6 won by fall over Colton Clingenpeel (Council Bluffs, Thomas Jefferson) 38-3 (Fall 3:14)

      Kaz Onoo (Mason City) 42-0 won in tie breaker - 1 over Chris Walters (Iowa City, West) 53-4 (TB-1 3-2)

      John Gioffredi (Indianola) 42-2 won by decision over Hunter Genco (Clinton) 39-2 (Dec 4-2)

      Bryce Meyer (Fort Madison) 28-3 won by decision over Chase Petty (Pella) 34-11 (Dec 10-5)

      Weight: 132

      Keegan Shaw (Southeast Polk) 24-4 won by decision over Levi Azinger (Pella) 35-5 (Dec 14-9)

      Fredy Stroker (Bettendorf) 46-0 won by fall over Zach Johnston (Norwalk) 26-7 (Fall 0:50)

      Clint Lembeck (Xavier, Cedar Rapids) 43-4 won by major decision over Matt Malcom (Glenwood) 46-8 (MD 10-1)

      Jake Koethe (Valley, West Des Moines) 44-1 won by fall over Chase Seaney (Fort Madison) 24-10 (Fall 1:36)

      Weight: 138

      Daniel Kelly (Cedar Falls) 40-5 won by decision over Josh Wenger (Prairie, Cedar Rapids) 35-3 (Dec 5-1)

      Logan Ryan (Bettendorf) 46-1 won by major decision over Joe McGinnis (Indianola) 40-9 (MD 17-5)

      Levi Gilmore (Spencer) 43-5 won by decision over Dakota Dawson (Newton) 21-7 (Dec 3-0)

      Aaron Meyer (Southeast Polk) 42-3 won by tech fall over Johnny Stephens (Sioux City, East) 33-9 (TF-1.5 5:15 (17-2))

      Weight: 145

      Nick Drahozal (Xavier, Cedar Rapids) 47-5 won by fall over Drew Sass (Bettendorf) 15-12 (Fall 3:33)

      Briar Dittmer (Southeast Polk) 34-3 won by fall over Jason Wallace (Council Bluffs, Thomas Jefferson) 35-6 (Fall 1:17)

      Landon BeLieu (Indianola) 39-3 won by fall over Tavian Rashed (Cedar Rapids, Jefferson) 30-13 (Fall 4:54)

      Bryce Steiert (Waverly-Shell Rock) 45-1 won by decision over Alex Caldwell (Clinton) 33-9 (Dec 8-1)

      Weight: 152

      Ross Lembeck (Linn-Mar, Marion) 17-0 won by fall over Nathan Kelsay (Iowa City, West) 24-29 (Fall 5:29)

      Travis Willers (Pleasant Valley) 49-2 won by fall over Dylan Gansen (Epworth, Western Dubuque) 39-7 (Fall 1:09)

      Trey Blaha (Prairie, Cedar Rapids) 38-10 won by fall over Nate Luna (Des Moines, Lincoln) 34-10 (Fall 3:24)

      Ethan Ruby (Lewis Central) 46-5 won by decision over Josh Davis (Des Moines, East) 46-4 (Dec 7-0)

      Weight: 160

      Andy Bartel (Mason City) 39-6 won by major decision over Josh Clark (Glenwood) 28-13 (MD 9-1)

      Skyler St. John (Prairie, Cedar Rapids) 43-3 won by major decision over Michael Belanger (Bettendorf) 34-14 (MD 13-4)

      Spencer Derifield (Waverly-Shell Rock) 47-2 won by tech fall over Josh Schambach (Sioux City, East) 30-15 (TF-1.5 4:39 (16-1))

      Isaiah Patton (Dowling Catholic, Wdm) 41-2 won by fall over Lane Gray (Fort Madison) 28-11 (Fall 1:57)

      Weight: 170

      Corey Abernathy (Waverly-Shell Rock) 47-4 won by major decision over Hank Swalla (Ames) 37-6 (MD 8-0)

      Mitchell Otto (Sioux City, East) 44-3 won by decision over Brady Letney (Pleasant Valley) 48-4 (Dec 4-2)

      Blake Wolinski (Dallas Center-Grimes) 41-5 won by decision over Max Lyon (Epworth, Western Dubuque) 35-5 (Dec 3-1)

      Dalton Witte (Burlington) 33-5 won by decision over Sean Ickes (Xavier, Cedar Rapids) 37-9 (Dec 4-2)

      Weight: 182

      Calvin Buchanan (Sioux City, East) 39-7 won by decision over Josh Allen (Cedar Rapids, Jefferson) 29-9 (Dec 7-3)

      Izaak Miller (Waverly-Shell Rock) 48-4 won by fall over Mason Wisse (Oskaloosa) 37-3 (Fall 5:26)

      Mitch Bowman (North Scott, Eldridge) 37-1 won by tech fall over Rocky Lombardi (Valley, West Des Moines) 33-9 (TF-1.5 4:41 (15-0))

      Sam Cook (Fort Dodge) 40-6 won by decision over Dakota Clausen (Dallas Center-Grimes) 34-8 (Dec 2-1)

      Weight: 195

      Andrew Holladay (Linn-Mar, Marion) 38-4 won by fall over Ray Schroder (Newton) 39-7 (Fall 3:51)

      Jordan Trowers (Davenport, North) 38-7 won by decision over Riley Prescott (Fort Dodge) 35-13 (Dec 5-2)

      Marcus Harrington (Waterloo, West) 50-0 won by fall over Drea Lamb (Oskaloosa) 16-6 (Fall 0:46)

      Colin Kreiter (North Scott, Eldridge) 47-1 won by decision over Thomas Foy (Waverly-Shell Rock) 38-9 (Dec 3-2)

      Weight: 220

      Cordell Eaton (North Scott, Eldridge) 45-4 won by fall over Kyler Mathews (Waterloo, West) 47-5 (Fall 5:27)

      Cole Baker (Dallas Center-Grimes) 35-4 won by decision over Justin Dilks (Mount Pleasant) 30-3 (Dec 5-2)

      Gannon Gremmel (Dubuque, Hempstead) 41-1 won by decision over Mason Frost (Boone) 41-5 (Dec 6-1)

      Ethan Andersen (Southeast Polk) 43-0 won by fall over Max Erpelding (Bettendorf) 24-26 (Fall 1:14)

      Weight: 285

      Conner Mier (Ottumwa) 30-5 won by fall over Landon Carney (Pleasant Valley) 46-10 (Fall 3:47)

      Jake Marnin (Southeast Polk) 41-2 won by fall over Jordan Bywater (Council Bluffs, Abraham Lincoln) 45-4 (Fall 5:45)

      Edward Sanders (Muscatine) 17-8 won in tie breaker - 1 over Aydan Wynos (Iowa City, West) 36-10 (TB-1 3-2)

      Kaleb Staack (Waverly-Shell Rock) 46-4 won by decision over Austin Ashbacher (Decorah) 23-5 (Dec 3-1)