MENU
component-ddb-728x90-v1-01-desktop

Pekin's boys set new state record in 4x800 on first day

Pekin boys set new state record in the 4x800

DES MOINES, Ia. - The Pekin boys 4x800 was the area highlight of the morning. The quartet of Chandler Eckley, Sam Roth, Isaiah Wittrock and Ryan Millikin ran in 7:58.63 breaking a 2006 record from BCLUW of 8:03.06 and winning a state title. The Pekin boys are third after day one with 17 points behind Lisbon(22) and AGWSR(21).

Below are results from day one of state Iowa track and field for classes 1A and 4A.

4A Boys High Jump

Noah Boyer, Jr, Ottumwa - NH

1A Boys Long Jump

Bryce Goldman, Sr, Sigourney - FOUL

1A Girls Shot Put

24. Willoh Mills, Sr, Pekin - 31-06.75

1A Girls Shuttle Hurdle Prelims

1q - Sigourney - 1:08.96 (Advances to Saturday finals)

4A Girls Shuttle Hurdle Prelims

DQ - Ottumwa

4A Girls 3000 Meter Run

8th - Kylie Latham, Jr, Ottumwa - 10:36.48

1A Boys 3200 Meter Run

3rd - Ryan Millikin, Sr, Pekin - 9:50.24 (Personal Best)

12th - Malcolm Myers, Sr, Pekin - 10:01.77

14th - Trevor Albert, Sr, Cardinal - 10:02.73

4A Boys 3200 Meter Run

19th - Dalton Bowers, Sr, Ottumwa - 9:52.88

1A Boys 200 Meter Dash Prelims

Avery Moore, Sr, Sigourney - 22.34 (Qualifies for Saturday's final)

1A Girls 4x800 Relay

5th - Pekin - 10:07.13 (Personal best)

1A Boys Shot Put

8th - Trever Northup, Sr, Pekin 49-03 (Personal best)

Girls 1A Long Jump

4th Summer Barthelman, So, Sigourney - 16-02

4A Girls 4x800 Relay

5th - Ottumwa - 9:32.89 (Personal best)

1A Boys 4x800 Relay

1st - Pekin - 7:58.63 (Sets new state meet record)

4A Boys 4x800 Relay

10th - Ottumwa - 8:09.23

1A Girls 100 Meter Dash Prelims

1q - Autum Barthelman, Jr, Sigourney - 12.49 (Advance to Saturday's final)

2q - Kaylee Linder, Sr, Pekin - 12.61 (Advance to Saturday's final)

1A Boys 100 Meter Dash Prelims

3q - Avery Moore, Sr, Sigourney - 11.178 (Advance to Saturday's final)

4q - Bryce Goldman, Sr, Sigourney - 11.174 (Advance to Saturday's final)

4A Girls 400 Meter Dash

18th - Kierra Bishop, So, Ottumwa - 1:01.18

1A Boys 400 Meter Dash

1st - Avery Moore, Sr, Sigourney - 49.19

12th - Zack Conger, Sr, Pekin - 52.13

15th - Cameron Millikin, So, Pekin - 52.44

4A Boys 400 Meter Dash

7th - Sam Yeaway, So, Ottumwa - 49.51 (Personal Best)

1A Boys Shuttle Hurdle Prelims

18th - Pekin - 1:035.84

4A Boy Shuttle Hurdle Prelims

19th - Ottumwa - 1:00.68


VIDEO: Interviews with Pekin's Ryan Millikin, Chandler Eckley, Sam Roth, Isaiah Wittrock Trever Northup and Remi Duwa; Ottumwa's Grace Bookin-Nosbisch, Sam Yeaway and Kylie Latham; Sigourney's Avery Moore and Summer Barthelman.


Trending