MENU

      Iowa High School Basketball 2-18-13

      BOYS BASKETBALL

      3A District 1 Substate 1

      Semifinal

      Bishop Heelan Catholic, Sioux City 63, Denison-Schleswig 41



      LeMars 82, Sergeant Bluff-Luton 73



      3A District 2 Substate 1

      Semifinal

      MOC-Floyd Valley 76, Estherville Lincoln Central 36



      Storm Lake 56, Spencer 44



      3A District 3 Substate 2

      Semifinal

      Clear Lake 75, Gilbert 71



      Humboldt 70, Algona 54



      3A District 4 Substate 2

      Semifinal

      Iowa Falls-Alden 57, Webster City 46



      Waverly-Shell Rock 61, Charles City 43



      3A District 5 Substate 3

      Semifinal

      Crestwood, Cresco 72, Oelwein 53



      Decorah 50, Waukon 40



      3A District 6 Substate 3

      Semifinal

      Union Community, LaPorte City 50, Benton Community 46



      Vinton-Shellsburg 74, Independence 32



      3A District 7 Substate 4

      Semifinal

      Anamosa 66, West Delaware, Manchester 48



      Marion 51, Center Point-Urbana 43



      3A District 8 Substate 4

      Semifinal

      Assumption, Davenport 62, Central Clinton, DeWitt 43



      Wahlert, Dubuque 53, Maquoketa 33



      3A District 9 Substate 5

      Semifinal

      Mount Pleasant 57, Clear Creek-Amana 25



      Williamsburg 61, Fort Madison 50



      3A District 10 Substate 5

      Semifinal

      Keokuk 65, Fairfield 40



      Solon 58, Washington 40



      3A District 11 Substate 6

      Semifinal

      Grinnell 74, South Tama County, Tama 34



      Pella 82, Bondurant Farrar 71



      3A District 12 Substate 6

      Semifinal

      Centerville 78, Knoxville 50



      Chariton 47, Oskaloosa 46



      3A District 13 Substate 7

      Semifinal

      Ballard 80, Saydel 56



      Norwalk 69, Carlisle 42



      3A District 14 Substate 7

      Semifinal

      Dallas Center-Grimes 75, Boone 36



      Nevada 73, Perry 46



      3A District 15 Substate 8

      Semifinal

      Atlantic 63, ADM, Adel 43



      Creston 79, Winterset 49



      3A District 16 Substate 8

      Semifinal

      Carroll 59, Greene County 52, OT



      Harlan 79, Glenwood 53



      4A Substate 1

      Quarterfinal

      Lewis Central 56, Council Bluffs, Abraham Lincoln 46, OT



      Sioux City, West 71, Council Bluffs, Thomas Jefferson 52



      4A Substate 2

      Quarterfinal

      Ames 64, Mason City 38



      Johnston 47, Fort Dodge 30



      4A Substate 3

      Quarterfinal

      Cedar Rapids, Washington 48, Cedar Rapids, Kennedy 42



      Waterloo, East 70, Waterloo, West 64



      4A Substate 4

      Quarterfinal

      Cedar Rapids Xavier 73, Clinton 38



      Linn-Mar, Marion 65, Dubuque, Hempstead 49



      4A Substate 5

      Quarterfinal

      Davenport, Central 66, Muscatine 59



      Davenport, West 83, Davenport, North 77



      4A Substate 6

      Quarterfinal

      Cedar Rapids, Jefferson 79, Ottumwa 57



      Prairie, Cedar Rapids 68, Iowa City, City High 39



      4A Substate 7

      Quarterfinal

      Des Moines, Lincoln 42, Waukee 41, OT



      Des Moines, North 65, Des Moines, East 41



      4A Substate 8

      Quarterfinal

      Indianola 32, Newton 30, OT



      Southeast Polk 60, Marshalltown 44



      GIRLS BASKETBALL

      Class 1A Region 1

      Regional Final

      Central Lyon, Rock Rapids 60, West Sioux, Hawarden 41



      Class 1A Region 2

      Regional Final

      Newell-Fonda 79, Northwood-Kensett 45



      Class 1A Region 3

      Regional Final

      Marquette Catholic, Bellevue 53, Grundy Center 48



      Class 1A Region 4

      Regional Final

      Notre Dame, Burlington 81, Lisbon 39



      Class 1A Region 5

      Regional Final

      Colo-NESCO 57, Meskwaki Settlement School 36



      Class 1A Region 6

      Regional Final

      Earlham 79, Twin Cedars, Bussey 55



      Class 1A Region 7

      Regional Final

      Villisca 57, Bedford 50



      Class 1A Region 8

      Regional Final

      Ar-We-Va, Westside 58, Gehlen Catholic, Le Mars 45



      Class 2A Region 1

      Regional Final

      Western Christian, Hull 86, Okoboji, Milford 48



      Class 2A Region 2

      Regional Final

      Panorama, Panora 52, Manson Northwest Webster 40



      Class 2A Region 3

      Regional Final

      Aplington-Parkersburg 57, West Marshall, State Center 49



      Class 2A Region 4

      Regional Final

      Maquoketa Valley, Delhi 39, North Butler, Greene 30



      Class 2A Region 5

      Regional Final

      Regina, Iowa City 43, North Linn, Troy Mills 41



      Class 2A Region 6

      Regional Final

      Pella Christian 65, Woodward-Granger 36



      Class 2A Region 7

      Regional Final

      IKM-Manning 63, Treynor 49



      Class 2A Region 8

      Regional Final

      Lawton-Bronson 88, Hinton 79
      component-story-more_media_horiz-v1-01
      FOLLOW US ON TWITTER