MENU

      Iowa High School Basketball Playoff Scores 2-14-13

      BOYS BASKETBALL

      Anamosa 63, Independence 26



      Ankeny 59, Ottumwa 20



      Cedar Rapids, Jefferson 54, Cedar Falls 46



      Cedar Rapids, Kennedy 53, Wahlert, Dubuque 50



      Dubuque, Hempstead 58, Waterloo, West 55



      Dubuque, Senior 55, Cedar Rapids, Washington 47



      Harlan 70, Carroll 51



      Humboldt 75, Storm Lake 68, OT



      Iowa City, City High 55, Cedar Rapids Xavier 50



      Iowa City, West 57, Linn-Mar, Marion 37



      Norwalk 68, ADM, Adel 47



      Perry 45, Newton 38



      Prairie, Cedar Rapids 69, Waterloo, East 64



      Urbandale 71, Indianola 36



      Webster City 69, Boone 65



      West Delaware, Manchester 48, Clear Creek-Amana 47



      1A District 1 Substate 1

      Quarterfinal

      Harris-Lake Park 62, Sibley-Ocheyedan 43



      Rock Valley 70, Central Lyon, Rock Rapids 56



      Trinity Christian High School 52, Ruthven-Ayrshire 38



      West Lyon, Inwood 79, George-Little Rock 55



      1A District 2 Substate 1

      Quarterfinal

      Boyden-Hull 57, West Sioux, Hawarden 22



      Gehlen Catholic, Le Mars 67, Spalding Catholic, Granville 45



      Marcus-Meriden-Cleghorn 80, Kingsley-Pierson 53



      Remsen-Union 59, Hinton 58



      1A District 3 Substate 2

      Quarterfinal

      Belmond-Klemme 57, West Hancock, Britt 52



      Bishop Garrigan 61, Lake Mills 53



      North Iowa, Buffalo Center 67, Newman Catholic, Mason City 32



      Rockford 69, Riceville 65



      1A District 4 Substate 2

      Quarterfinal

      North Butler, Greene 60, Tripoli 43



      Postville 53, Turkey Valley, Jackson Junction 28



      Wapsie Valley, Fairbank 79, Janesville 48



      West Central, Maynard 45, Kee, Lansing 44



      1A District 5 Substate 3

      Quarterfinal

      Don Bosco, Gilbertville 68, Jesup 64



      Dunkerton 70, Waterloo Christian School 34



      North Linn, Troy Mills 43, Edgewood-Colesburg 21



      Starmont 60, Central City 40



      1A District 6 Substate 3

      Quarterfinal

      Highland, Riverside 81, Cedar Valley Christian School 70



      Lone Tree 60, Springville 45



      Marquette Catholic, Bellevue 69, Midland, Wyoming 64



      Preston 69, Calamus-Wheatland 43



      1A District 7 Substate 4

      Quarterfinal

      B-G-M, Brooklyn 64, Iowa Valley, Marengo 57



      Iowa Mennonite, Kalona 85, H-L-V, Victor 48



      Lynnville-Sully 64, Belle Plaine 28



      Montezuma 69, Meskwaki Settlement School 66, OT



      1A District 8 Substate 4

      Quarterfinal

      AGWSR, Ackley 73, Northeast Hamilton, Blairsburg 29



      Gladbrook-Reinbeck 59, Grundy Center 50



      GMG, Garwin 45, Colo-NESCO 5



      North Tama, Traer 57, BCLUW, Conrad 34



      1A District 9 Substate 5

      Quarterfinal

      Danville 89, New London 34



      Keota 50, Winfield-Mount Union 42



      Pekin 62, WACO, Wayland 34



      Van Buren, Keosauqua 65, Holy Trinity 43



      1A District 10 Substate 5

      Quarterfinal

      Moulton-Udell 92, Wayne, Corydon 71



      Pleasantville 62, Melcher-Dallas 52



      Sigourney 90, Seymour 22



      Twin Cedars, Bussey 41, North Mahaska, New Sharon 38



      1A District 11 Substate 6

      Quarterfinal

      Ankeny Christian Academy 59, Madrid 34



      Earlham 52, Adair-Casey 31



      Guthrie Center 63, Woodward-Granger 32



      Woodward Academy 63, Grandview Park Baptist, Des Moines 56



      1A District 12 Substate 6

      Quarterfinal

      Lamoni 81, East Union, Afton 36



      Martensdale-St. Marys 55, Lenox 49



      Mount Ayr 59, Diagonal 45



      Murray 73, Corning 33



      1A District 13 Substate 7

      Quarterfinal

      East Mills 57, Fremont Mills, Tabor 37



      Sidney 44, Nishnabotna 33



      South Page, College Springs 54, Stanton 50



      Villisca 65, Bedford 57



      1A District 14 Substate 7

      Quarterfinal

      CAM, Anita 73, A-H-S-T, Avoca 70, 3OT



      Riverside, Oakland 59, Griswold 56



      Underwood 56, Logan-Magnolia 38



      West Harrison, Mondamin 80, Exira/Elk Horn-Kimballton 65



      1A District 15 Substate 8

      Quarterfinal

      Ar-We-Va, Westside 77, River Valley, Correctionville 50



      Lawton-Bronson 81, Siouxland Community Christian 28



      West Monona, Onawa 74, Boyer Valley, Dunlap 47



      Woodbury Central, Moville 70, Charter Oak-Ute 39



      1A District 16 Substate 8

      Quarterfinal

      Alta/Aurelia 53, Laurens-Marathon 43



      Newell-Fonda 74, Prairie Valley, Gowrie 43



      Pocahontas Area 60, West Bend-Mallard 37



      St. Mary's, Storm Lake 93, Glidden-Ralston 27



      2A District 1 Substate 1

      Semifinal

      Sioux Center 63, South O'Brien, Paullina 48



      Western Christian, Hull 66, Unity Christian, Orange City 42



      2A District 2 Substate 1

      Semifinal

      Sheldon 58, Sioux Central, Sioux Rapids 33



      Spirit Lake 48, Okoboji, Milford 35



      2A District 3 Substate 2

      Semifinal

      East Sac County 57, Manson Northwest Webster 54



      St. Edmond, Fort Dodge 57, South Hamilton, Jewell 48



      2A District 4 Substate 2

      Semifinal

      Forest City 57, Garner-Hayfield/Ventura 48



      West Fork, Sheffield 59, Clarion-Goldfield 45



      2A District 5 Substate 3

      Semifinal

      New Hampton 65, Nashua-Plainfield 46



      Osage 56, Saint Ansgar 46



      2A District 6 Substate 3

      Semifinal

      Aplington-Parkersburg 50, Hudson 45



      Dike-New Hartford 49, West Marshall, State Center 40



      2A District 7 Substate 4

      Semifinal

      Beckman Catholic, Dyersville 61, Sumner-Fredericksburg 43



      MFL-Mar-Mac 73, Clayton Ridge, Guttenberg 46



      2A District 8 Substate 4

      Semifinal

      Cascade,Western Dubuque 48, Maquoketa Valley, Delhi 27



      Mount Vernon 49, Monticello 37



      2A District 9 Substate 5

      Semifinal

      North Cedar, Stanwood 56, Tipton 33



      Northeast, Goose Lake 51, Bellevue 36



      2A District 10 Substate 5

      Semifinal

      West Branch 70, Regina, Iowa City 62



      West Liberty 72, Wilton 70, OT



      2A District 11 Substate 6

      Semifinal

      Mediapolis 67, Wapello 48



      Notre Dame, Burlington 71, Central Lee, Donnellson 37



      2A District 12 Substate 6

      Semifinal

      PCM, Monroe 53, Albia 39



      Pella Christian 69, Davis County, Bloomfield 35



      2A District 13 Substate 7

      Semifinal

      Des Moines Christian 56, Van Meter 51



      North Polk, Alleman 49, Roland-Story, Story City 43



      2A District 14 Substate 7

      Semifinal

      Interstate 35,Truro 66, Central Decatur, Leon 41



      Nodaway Valley 67, Panorama, Panora 29



      2A District 15 Substate 8

      Semifinal

      Red Oak 54, Clarinda 43



      St. Albert, Council Bluffs 61, Treynor 52



      2A District 16 Substate 8

      Semifinal

      IKM-Manning 49, Tri-Center, Neola 44



      Kuemper Catholic, Carroll 57, OA-BCIG 45
      component-story-more_media_horiz-v1-01
      FOLLOW US ON TWITTER