78
      Sunday
      83 / 63
      Monday
      86 / 65
      Tuesday
      89 / 67

      Iowa High School Basketball Scores

      Class 4A

      1. Iowa City, West (17-0) beat Waterloo, West 74-44, beat Waterloo, East 86-59.

      2. Bettendorf (17-0) beat Assumption, Davenport 63-45, beat Davenport, West 75-39.

      3. Epworth, Western Dubuque (18-0) beat Central Clinton, DeWitt 61-26.

      4. Dubuque, Senior (16-1) beat Cedar Rapids Xavier 42-34, beat Wahlert, Dubuque 70-42.

      5. Sioux City, East (18-0) beat Sioux Falls Washington, S.D. 47-44, beat Council Bluffs, Thomas Jefferson 71-37.

      6. Sioux City, North (16-2) beat Sioux Falls O'Gorman, S.D. 51-46, lost to Sergeant Bluff-Luton 69-67, beat Ames 68-63.

      7. Valley, West Des Moines (15-3) beat Waukee 42-38, beat Urbandale 66-58, beat Ankeny 56-53.

      8. Ankeny (12-4) vs. Marshalltown, ppd. to Feb. 7, beat Des Moines, Roosevelt 55-36, lost to Valley, West Des Moines 56-53.

      9. North Scott, Eldridge (16-2) beat Davenport, North 50-27, beat Muscatine 55-17.

      10. Urbandale (12-5) vs. Ames, ppd. to Feb. 4, lost to Valley, West Des Moines 66-58.

      Class 3A

      1. Vinton-Shellsburg (18-0) beat Columbus Catholic, Waterloo 77-52, beat Benton Community 77-71.

      2. Dallas Center-Grimes (17-1) beat ADM, Adel 63-55, lost to Ballard 78-66.

      3. Assumption, Davenport (13-4) lost to Bettendorf 63-45, beat Clinton 53-49.

      4. Atlantic (17-1) beat Harlan 55-52, beat Lewis Central 46-32.

      5. Centerville (16-1) beat Oskaloosa 69-39, beat Chariton 66-54, beat Kirksville, Mo. 62-53.

      6. Creston (15-2) beat Red Oak 89-50, beat Lewis Central 59-39.

      7. MOC-Floyd Valley (16-3) beat Rock Valley 93-54, beat Okoboji, Milford 67-47.

      8. Waverly-Shell Rock (14-4) beat Oelwein 60-46, beat Tartan, Minn. 66-62.

      (tie) Crestwood, Cresco (14-3) lost to Decorah 60-54, OT, beat Waukon 75-51.

      10. Grinnell (15-3) beat Oskaloosa 83-56, beat Newton 50-29.

      Class 2A

      1. West Fork, Sheffield (20-0) beat Central Springs 83-58, beat Aplington-Parkersburg 62-60, OT, beat Northwood-Kensett 64-49.

      2. Western Christian, Hull (18-1) beat Emmetsburg 69-41, beat Spencer 58-57.

      3. Cascade,Western Dubuque (19-0) beat Maquoketa Valley, Delhi 63-23, beat Alburnett 72-23.

      4. Nodaway Valley (18-1) beat Mount Ayr 67-36, beat Southeast Warren, Liberty Center 85-29.

      5. Sheldon (18-2) lost to Sioux Center 51-50, beat West Lyon, Inwood 69-60.

      6. IKM-Manning (19-1) beat West Monona, Onawa 63-58, beat Lawton-Bronson 56-54, OT.

      7. PCM, Monroe (18-1) beat North Polk, Alleman 67-63, OT, beat Saydel 75-29.

      (tie) West Branch (16-3) lost to Wilton 63-47, lost to Mount Pleasant 65-38, beat Durant-Bennett 69-50.

      9. Des Moines Christian (19-2) beat Van Meter 66-52, beat Woodward-Granger 73-28.

      10. New Hampton (14-3) beat Charles City 62-51, beat Decorah 53-50.

      Class 1A

      1. Danville (20-0) beat Notre Dame, Burlington 83-46, beat Eldon Cardinal 93-50.

      2. Lone Tree (19-0) beat WACO, Wayland 87-38.

      3. Lawton-Bronson (20-1) beat Woodbury Central, Moville 67-57, lost to IKM-Manning 56-54, OT.

      4. St. Mary's, Storm Lake (18-1) beat St. Mary's, Remsen 72-29, beat Sioux Central, Sioux Rapids 78-44, beat Laurens-Marathon 94-41.

      5. Harris-Lake Park (18-1) beat Clay Central-Everly 82-16, beat Sibley-Ocheyedan 68-35, beat Ruthven-Ayrshire 68-45.

      6. Boyden-Hull (16-3) beat Okoboji, Milford 66-34, beat Sibley-Ocheyedan 67-43.

      7. North Tama, Traer (19-1) beat GMG, Garwin 57-45.

      (tie) Murray (18-1) idle.

      9. Dunkerton (19-0) beat Waterloo Christian School 71-44, beat Nashua-Plainfield 64-36.

      10. Riverside, Oakland (18-1) beat Missouri Valley 71-49, beat Underwood 67-49.