MENU
component-ddb-728x90-v1-01-desktop

Iowa High School Basketball Scores 2-13-14

BOYS BASKETBALL

Alburnett 72, Edgewood-Colesburg 28



Algona 64, Hampton-Dumont 54, OT



Anamosa 40, Cascade,Western Dubuque 39



Ankeny Christian Academy 72, Saydel 58



Assumption, Davenport 70, Solon 66



Belmond-Klemme 82, Latimer CAL 40



Boone 47, Winterset 40



Clear Lake 86, Humboldt 78



Council Bluffs, Abraham Lincoln 68, St. Albert, Council Bluffs 50



Garner-Hayfield/Ventura 52, Charles City 44



Gladbrook-Reinbeck 71, Wapsie Valley, Fairbank 55



Hudson 65, East Marshall, LeGrand 31



Logan-Magnolia 45, Audubon 32



Manson Northwest Webster 48, Emmetsburg 44



Maple Valley-Anthon-Oto 45, Underwood 29



Missouri Valley 64, Westwood, Sloan 27



Nevada 62, Greene County 56



North Cedar, Stanwood 63, West Branch 47



Northeast, Goose Lake 63, Midland, Wyoming 37



Pleasantville 71, Colfax-Mingo 43



Pocahontas Area 58, Sioux Central, Sioux Rapids 49



Spencer 78, OA-BCIG 68



Van Meter 76, Ogden 57



Vinton-Shellsburg 44, Union Community, LaPorte City 37



Waukon 49, Oelwein 47, 2OT



Webster City 65, Iowa Falls-Alden 57, OT



West Liberty 69, Monticello 66



Western Christian, Hull 76, Sioux Falls Christian, S.D. 62



POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Forest City vs. West Hancock, Britt, ppd. to Feb 14.



North Butler, Greene vs. Osage, ccd.



GIRLS BASKETBALL

ADM, Adel 54, Bondurant Farrar 47



Audubon 41, Logan-Magnolia 15



Boone 50, Winterset 41



Cascade,Western Dubuque 63, Maquoketa 35



Clear Lake 64, Humboldt 46



Creston 61, Clarinda 48



Danville 49, Louisa-Muscatine 37



Decorah 50, South Winneshiek, Calmar 48



Des Moines, Roosevelt 55, Des Moines, Lincoln 40



Epworth, Western Dubuque 64, Clear Creek-Amana 48



Glenwood 58, Denison-Schleswig 35



Hampton-Dumont 42, Algona 36



Keokuk 80, Canton, Mo. 33



Linn-Mar, Marion 67, Cedar Rapids, Kennedy 63, OT



Manson Northwest Webster 43, Emmetsburg 28



Mason City 57, Waukee 55



North Cedar, Stanwood 38, West Branch 35



Panorama, Panora 64, Woodward-Granger 24



South Sioux City, Neb. 74, Sergeant Bluff-Luton 58



South Tama County, Tama 60, Benton Community 57



Spencer 50, OA-BCIG 39



Underwood 56, Missouri Valley 49



Van Meter 68, Ogden 54



Waverly-Shell Rock 54, Charles City 44



Webster City 47, Iowa Falls-Alden 32



West Delaware, Manchester 52, Marion 42



Class 1A Region 1

Regional First Round

Akron-Westfield 57, Remsen-Union 48



Central Lyon, Rock Rapids 56, West Sioux, Hawarden 36



Gehlen Catholic, Le Mars 52, Trinity Christian High School 33



George-Little Rock 60, St. Mary's, Remsen 40



Harris-Lake Park 72, West Bend-Mallard 59



Marcus-Meriden-Cleghorn 58, Clay Central-Everly 46



Class 1A Region 2

Regional First Round

AGWSR, Ackley 54, Latimer CAL 24



Kee, Lansing 60, West Central, Maynard 36



Tripoli 59, Clarksville 44



Turkey Valley, Jackson Junction 36, Postville 23



Class 1A Region 3

Regional First Round

Central Elkader 40, Starmont 35



Don Bosco, Gilbertville 50, East Buchanan, Winthrop 49, OT



Marquette Catholic, Bellevue 49, Easton Valley 31



Meskwaki Settlement School 64, Valley Lutheran, Cedar Falls 11



Springville 57, Central City 14



Waterloo Christian School 35, GMG, Garwin 28



Class 1A Region 4

Regional First Round

Iowa Mennonite, Kalona 47, Calamus-Wheatland 29



Keota 61, Lone Tree 51



New London 62, Harmony, Farmington 20



Prince of Peace Prep, Clinton 45, Lisbon 26



Sigourney 58, Cedar Valley Christian School 41



WACO, Wayland 39, Holy Trinity 26



Class 1A Region 5

Regional First Round

Belle Plaine 43, Montezuma 31



H-L-V, Victor 57, Twin Cedars, Bussey 54



Melcher-Dallas 38, Tri-County, Thornburg 37



Moravia 63, Seymour 44



North Mahaska, New Sharon 57, Moulton-Udell 10



Wayne, Corydon 35, Mormon Trail, Garden Grove 22



Class 1A Region 6

Regional First Round

Coon Rapids-Bayard 63, Iowa Christian Academy 25



Grandview Park Baptist, Des Moines 62, Orient-Macksburg 33



Guthrie Center 47, CAM, Anita 29



Martensdale-St. Marys 36, Southeast Warren, Liberty Center 32



Paton-Churdan 43, Glidden-Ralston 33



Southeast Webster-Grand, Burnside 53, Northeast Hamilton, Blairsburg 16



Class 1A Region 7

Regional First Round

Bedford 55, South Page, College Springs 31



Essex 43, East Mills 38



Fremont Mills, Tabor 63, Nishnabotna 24



Lamoni 44, East Union, Afton 32



Sidney 70, Clarinda Academy 24



Class 1A Region 8

Regional First Round

Adair-Casey 63, Boyer Valley, Dunlap 58, OT



Exira/Elk Horn-Kimballton 62, West Harrison, Mondamin 34



Heartland Christian 48, Griswold 38



Kingsley-Pierson 56, Siouxland Community Christian 34



St. Mary's, Storm Lake 55, River Valley, Correctionville 40



Westwood, Sloan 43, Charter Oak-Ute 35



Woodbine 66, Whiting 47



POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Class 1A Region 2

Regional First Round

Newman Catholic, Mason City vs. North Iowa, Buffalo Center, ppd. to Feb 14.



Riceville vs. Rockford, ppd.

Trending