MENU
component-ddb-728x90-v1-01-desktop

Iowa High School Basketball Scores 2-19-13

BOYS BASKETBALL

1A District 1 Substate 1

Semifinal

Harris-Lake Park 57, Trinity Christian High School 42



Rock Valley 64, West Lyon, Inwood 62



1A District 2 Substate 1

Semifinal

Boyden-Hull 64, Remsen-Union 46



Gehlen Catholic, Le Mars 73, Marcus-Meriden-Cleghorn 64



1A District 3 Substate 2

Semifinal

Bishop Garrigan 69, Belmond-Klemme 68



North Iowa, Buffalo Center 78, Rockford 37



1A District 4 Substate 2

Semifinal

Postville 43, West Central, Maynard 37



Wapsie Valley, Fairbank 57, North Butler, Greene 42



1A District 5 Substate 3

Semifinal

Dunkerton 50, Don Bosco, Gilbertville 31



North Linn, Troy Mills 51, Starmont 24



1A District 6 Substate 3

Semifinal

Lone Tree 62, Highland, Riverside 44



Preston 53, Marquette Catholic, Bellevue 49



1A District 7 Substate 4

Semifinal

Iowa Mennonite, Kalona 72, B-G-M, Brooklyn 55



Lynnville-Sully 54, Montezuma 31



1A District 8 Substate 4

Semifinal

Gladbrook-Reinbeck 69, AGWSR, Ackley 62



North Tama, Traer 53, Colo-NESCO 34



1A District 9 Substate 5

Semifinal

Danville 80, Van Buren, Keosauqua 40



Pekin 52, Keota 42



1A District 10 Substate 5

Semifinal

Moulton-Udell 74, Pleasantville 69



Sigourney 86, Twin Cedars, Bussey 34



1A District 11 Substate 6

Semifinal

Ankeny Christian Academy 44, Earlham 32



Guthrie Center 65, Woodward Academy 55



1A District 12 Substate 6

Semifinal

Mount Ayr 44, Lamoni 40



Murray 49, Martensdale-St. Marys 47



1A District 13 Substate 7

Semifinal

Sidney 53, East Mills 37



Villisca 69, South Page, College Springs 39



1A District 14 Substate 7

Semifinal

Riverside, Oakland 56, CAM, Anita 29



Underwood 78, West Harrison, Mondamin 43



1A District 15 Substate 8

Semifinal

Lawton-Bronson 77, Ar-We-Va, Westside 38



Woodbury Central, Moville 77, West Monona, Onawa 58



1A District 16 Substate 8

Semifinal

Newell-Fonda 63, Pocahontas Area 54



St. Mary's, Storm Lake 39, Alta/Aurelia 30



2A District 1 Substate 1

Championship

Western Christian, Hull 60, Sioux Center 53



2A District 2 Substate 1

Championship

Sheldon 67, Spirit Lake 47



2A District 3 Substate 2

Championship

East Sac County 49, St. Edmond, Fort Dodge 48, 2OT



2A District 4 Substate 2

Championship

West Fork, Sheffield 61, Forest City 52



2A District 5 Substate 3

Championship

New Hampton 60, Osage 58



2A District 6 Substate 3

Championship

Dike-New Hartford 49, Aplington-Parkersburg 31



2A District 7 Substate 4

Championship

MFL-Mar-Mac 68, Beckman Catholic, Dyersville 43



2A District 8 Substate 4

Championship

Cascade,Western Dubuque 53, Mount Vernon 37



2A District 9 Substate 5

Championship

North Cedar, Stanwood 62, Northeast, Goose Lake 39



2A District 10 Substate 5

Championship

West Branch 70, West Liberty 57



2A District 11 Substate 6

Championship

Notre Dame, Burlington 53, Mediapolis 51



2A District 12 Substate 6

Championship

Pella Christian 40, PCM, Monroe 35



2A District 13 Substate 7

Championship

North Polk, Alleman 59, Des Moines Christian 39



2A District 14 Substate 7

Championship

Nodaway Valley 56, Interstate 35,Truro 47



2A District 15 Substate 8

Championship

Red Oak 58, St. Albert, Council Bluffs 56



2A District 16 Substate 8

Championship

Kuemper Catholic, Carroll 68, IKM-Manning 53



GIRLS BASKETBALL

Class 4A Region 1

Regional Final

Bishop Heelan Catholic, Sioux City 70, Spencer 39



Class 4A Region 2

Regional Final

Waverly-Shell Rock 42, Charles City 28



Class 4A Region 3

Regional Final

Wahlert, Dubuque 56, North Scott, Eldridge 47



Class 4A Region 4

Regional Final

Cedar Rapids Xavier 50, Washington 15



Class 4A Region 5

Regional Final

Benton Community 60, Fairfield 33



Class 4A Region 6

Regional Final

Winterset 44, Dallas Center-Grimes 40



Class 4A Region 7

Regional Final

Lewis Central 58, Indianola 46



Class 4A Region 8

Regional Final

Harlan 48, Perry 42



Class 5A Region 1

Regional Final

Ankeny 64, Sioux City, West 34



Class 5A Region 2

Regional Final

Dubuque, Senior 67, Mason City 52



Class 5A Region 3

Regional Final

Des Moines, East 47, Waterloo, West 44



Class 5A Region 4

Regional Final

Iowa City, West 55, Iowa City, City High 42



Class 5A Region 5

Regional Final

Muscatine 60, Pleasant Valley 35



Class 5A Region 6

Regional Final

Cedar Rapids, Washington 61, Waukee 54



Class 5A Region 7

Regional Final

Southeast Polk 54, Ames 46



Class 5A Region 8

Regional Final

Dowling Catholic, West Des Moines 53, Council Bluffs, Abraham Lincoln 30

Trending