73
      Thursday
      90 / 69
      Friday
      91 / 70
      Saturday
      90 / 69

      Iowa High School Basketball Scores 2-9-13

      BOYS BASKETBALL

      Charles City 63, Clear Lake 60

      Decorah 66, MFL-Mar-Mac 55

      Don Bosco, Gilbertville 56, GMG, Garwin 42

      Maharishi, Fairfield 54, English Valleys, North English 49

      Marquette Catholic, Bellevue 55, East Dubuque, Ill. 30

      Sidney 30, College View Academy, Neb. 24

      Southeast Polk 39, Johnston 32

      Valley Community, Elgin 59, Waterloo Christian School 55

      Valley, West Des Moines 57, Waukee 50

      Williamsburg 54, Marion 45

      GIRLS BASKETBALL

      Cedar Rapids, Kennedy 74, Marion 42

      Clear Lake 48, Charles City 44

      Epworth, Western Dubuque 42, Dubuque, Hempstead 36

      Sioux City, East 72, Sioux City, North 36

      Waukee 55, Valley, West Des Moines 42

      Class 1A Region 3

      Regional First Round

      Central Elkader 43, Valley Community, Elgin 20

      Kee, Lansing 45, Turkey Valley, Jackson Junction 31

      Tripoli 42, Postville 18

      Class 2A Region 1

      Regional First Round

      Emmetsburg 54, Pocahontas Area 41

      Rock Valley 60, West Lyon, Inwood 50

      Sioux Central, Sioux Rapids 43, Hartley-Melvin-Sanborn 31

      Class 2A Region 2

      Regional First Round

      Kuemper Catholic, Carroll 67, Prairie Valley, Gowrie 41

      Lake Mills 64, Belmond-Klemme 36

      Ogden 51, South Hamilton, Jewell 47

      West Fork, Sheffield 54, Eagle Grove 39

      Class 2A Region 3

      Regional First Round

      AGWSR, Ackley 58, BCLUW, Conrad 21

      Denver 49, Wapsie Valley, Fairbank 43

      Jesup 69, Gladbrook-Reinbeck 65

      North Tama, Traer 55, Iowa Valley, Marengo 37

      Class 2A Region 4

      Regional First Round

      Clayton Ridge, Guttenberg 45, Starmont 40

      Edgewood-Colesburg 73, MFL-Mar-Mac 51

      North Fayette, West Union 53, Nashua-Plainfield 21

      Saint Ansgar 52, South Winneshiek, Calmar 51

      Class 2A Region 5

      Regional First Round

      Durant-Bennett 38, Louisa-Muscatine 30

      North Cedar, Stanwood 56, Alburnett 54

      Tipton 42, Wilton 38

      Wapello 53, West Burlington 37

      Class 2A Region 6

      Regional First Round

      Central Decatur, Leon 56, Mount Ayr 43

      Colfax-Mingo 57, Madrid 37

      Eddyville-Blakesburg-Fremont 77, Eldon Cardinal 41

      Van Buren, Keosauqua 35, Pekin 34

      Class 2A Region 7

      Regional First Round

      East Mills 75, Clarinda Academy 13

      Griswold 56, Underwood 39

      Riverside, Oakland 60, A-H-S-T, Avoca 40

      Van Meter 47, West Central Valley, Stuart 34

      Class 2A Region 8

      Regional First Round

      Missouri Valley 65, Maple Valley-Anthon-Oto 46

      Ridge View 61, Alta/Aurelia 33

      St. Albert, Council Bluffs 61, Logan-Magnolia 13

      West Monona, Onawa 45, Westwood, Sloan 39

      Class 3A Region 1

      Regional Quarterfinal

      Cherokee, Washington 73, OA-BCIG 63

      East Sac County 66, Greene County 56

      MOC-Floyd Valley 67, Sergeant Bluff-Luton 36

      South Central Calhoun 69, Gilbert 59, 3OT

      Class 3A Region 2

      Regional Quarterfinal

      Garner-Hayfield/Ventura 52, Central Springs 32

      Osage 60, Forest City 29

      Sioux Center 45, Unity Christian, Orange City 27

      Spirit Lake 78, Sheldon 51

      Class 3A Region 3

      Regional Quarterfinal

      Estherville Lincoln Central 45, Algona 32

      Hampton-Dumont 64, Clarion-Goldfield 34

      Iowa Falls-Alden 47, Roland-Story, Story City 43

      Nevada 60, South Hardin 29

      Class 3A Region 4

      Regional Quarterfinal

      Cascade,Western Dubuque 36, Beckman Catholic, Dyersville 30

      Crestwood, Cresco 57, Waukon 52

      Independence 62, Columbus Catholic, Waterloo 37

      New Hampton 66, Oelwein 36

      Class 3A Region 5

      Regional Quarterfinal

      Assumption, Davenport 61, Camanche 28

      Center Point-Urbana 50, Union Community, LaPorte City 39

      Monticello 45, Anamosa 26

      Mount Vernon 51, Northeast, Goose Lake 46

      Class 3A Region 6

      Regional Quarterfinal

      Baxter-CMB 59, East Marshall, LeGrand 44

      Mediapolis 74, West Liberty 23

      Mid-Prairie, Wellman 54, South Tama County, Tama 40

      Williamsburg 55, Columbus Community, Columbus Junction 41

      Class 3A Region 7

      Regional Quarterfinal

      Bondurant Farrar 48, PCM, Monroe 42

      Central Lee, Donnellson 60, Centerville 42

      Clarke, Osceola 62, Chariton 34

      Davis County, Bloomfield 52, Albia 42

      Class 3A Region 8

      Regional Quarterfinal

      ADM, Adel 52, Saydel 46

      North Polk, Alleman 59, Interstate 35,Truro 33

      Red Oak 54, Clarinda 32

      Shenandoah 31, Atlantic 27