MENU

      Iowa State Wrestling Tournament Results 2A

      CLASS 2A

      Quarterfinals

      Weight: 106



      Patrick Woods (West Delaware, Manchester) 43-1 won by pin over Carter Barkema (Hampton-Dumont) 35-11 (Pin 1:07)



      Jake Wulf (OA-BCIG) 36-13 won in tie breaker - 1 over Darien Collins (Assumption, Davenport) 30-13 (TB-1 7-2)



      Brock Rathbun (Center Point-Urbana) 40-2 won by decision over Ryan Schmalen (Clear Lake) 36-5 (Dec 6-4)



      Mason Buster (Mediapolis) 44-2 won by decision over Devin Phaly (Sergeant Bluff-Luton) 37-9 (Dec 8-2)



      Weight: 113



      Zach Less (West Delaware, Manchester) 40-2 won by decision over Johnny Etherington (Charles City) 34-5 (Dec 8-6)



      Brendan Gould (Assumption, Davenport) 42-10 won by decision over Parker Witthuhn (Roland-Story, Story City) 34-6 (Dec 7-5)



      Chase Lienhard (Crestwood, Cresco) 34-10 won by decision over Chris Hanke (Osage) 21-11 (Dec 2-0)



      Fletcher Green (Washington) 34-5 won by decision over Colton Milosevich (Woodward-Granger) 31-8 (Dec 11-5)



      Weight: 120



      Brady Jennings (Osage) 36-6 won in sudden victory - 1 over Caleb Coleman (Bondurant-Farrar) 37-3 (SV-1 6-4)



      Doug Miner (Spirit Lake Park) 42-4 won by decision over Charlie Jones (Columbus Catholic, Waterloo) 46-1 (Dec 7-3)



      Leighton Gaul (New Hampton) 44-0 won by tech fall over Elliot Henderson (West Liberty) 29-10 (TF 17-2)



      Shadow Leshen (Albia) 50-1 won by decision over Blake Luna (Clarinda) 42-2 (Dec 10-4)



      Weight: 126



      Kyle White (Central Springs) 51-1 won by pin over Tanner Cowan (Centerville) 6-3 (Pin 2:09)



      James Wenzel (Mount Vernon) 37-11 won by decision over Hunter Morrow (Cherokee) 32-9 (Dec 4-1)



      Bryce Leshen (Albia) 44-3 won by decision over Austin Hoeft (Charles City) 29-12 (Dec 6-4)



      Max Thomsen (Union, LaPorte City) 47-0 won by major decision over John Christopherson (Spencer) 46-2 (Maj 11-1)



      Weight: 132



      Colton McCrystal (Sergeant Bluff-Luton) 48-0 won by tech fall over Levi Gilmore (Spencer) 44-7 (TF 16-1)



      Kyle Springer (Assumption, Davenport) 47-5 won by major decision over Wyatt Forsyth (Charles City) 31-12 (Maj 13-4)



      Oscar Ramirez (Estherville Lincoln Central) 37-1 won by major decision over Jordan Challen (Greene County) 38-10 (Maj 20-6)



      Cole Erickson (Mediapolis) 44-1 won by decision over Andres Gonzalez (Clear Lake) 13-3 (Dec 7-5)



      Weight: 138



      Jake Marlin (Creston/Orient-Macksburg) 51-1 won by pin over Brett Marcum (Missouri Valley) 33-8 (Pin 1:14)



      Alan Perry (Bondurant-Farrar) 33-7 won by decision over Christian Fox (Osage) 29-13 (Dec 8-3)



      Zach Skopec (Spirit Lake Park) 47-2 won by major decision over Eric Clarke (Assumption, Davenport) 35-7 (Maj 11-3)



      Adam Staudt (Charles City) 34-6 won by decision over Seth Stetzel (Perry) 36-10 (Dec 3-1)



      Weight: 145



      Brandon Sorensen (Denver-Tripoli) 55-0 won by pin over Alex Mitchell (Charles City) 35-6 (Pin 3:19)



      Chase Straw (Independence) 44-1 won by major decision over Dalton Folkerts (Albia) 18-3 (Maj 10-2)



      Jacob Holschlag (Union, LaPorte City) 43-6 won by decision over Jeremy Scheuermann (Greene County) 40-6 (Dec 8-1)



      Zach Muller (West Delaware, Manchester) 35-9 won by major decision over Brody Beck (Grinnell) 48-5 (Maj 12-3)



      Weight: 152



      Jake Voss (West Delaware, Manchester) 44-3 won by decision over Hunter Berkenpas (Boy-Hull/Rock Valley) 20-4 (Dec 3-1)



      Jackson VanKirk (Perry) 43-5 won by decision over Greyson Doolittle (Central Clinton, DeWitt) 28-10 (Dec 9-4)



      Logan Thomsen (Union, LaPorte City) 45-1 won by decision over Jesse Etherington (Charles City) 30-2 (Dec 5-4)



      Griffin Osing (Albia) 49-1 won by decision over Bret Tomoson (Sergeant Bluff-Luton) 37-8 (Dec 3-1)



      Weight: 160



      Logan McQuillen (Monticello) 41-5 won by decision over Brett Leshen (Albia) 50-2 (Dec 8-2)



      Jacob Van Ginkel (W Christian/U Christian) 41-4 won by pin over Kolton Smith (South Tama County, Tama) 32-12 (Pin 5:57)



      Sawyer Anderson (New Hampton) 43-4 won by pin over Trevor Frain (Creston/Orient-Macksburg) 50-3 (Pin 5:47)



      Trey Ryan (Mount Vernon) 41-1 won by decision over Danny Bush (Assumption, Davenport) 39-10 (Dec 3-0)



      Weight: 170



      Brice Wilcke (Clear Lake) 38-3 won by pin over Seth Davisson (Fairfield) 36-6 (Pin 3:12)



      Jack Leshen (Grinnell) 43-5 won by major decision over Matthew Williamson (Atlantic) 39-10 (Maj 12-3)



      Adam Drain (Mediapolis) 46-1 won by major decision over Josh Bauer (Hampton-Dumont) 34-10 (Maj 16-3)



      Cash Wilcke (OA-BCIG) 40-4 won by decision over Aaron Crossett (Knoxville) 36-5 (Dec 7-1)



      Weight: 182



      Steven Holloway (Mediapolis) 44-3 won by decision over Carter Isley (Chariton) 36-3 (Dec 7-2)



      Nikko Wheeler (Humboldt) 40-9 won by major decision over Cole Bonde (Bedford/Lenox) 41-5 (Maj 10-2)



      Jacyn Goebel (West Delaware, Manchester) 44-1 won by decision over Gabriel Rangel (Assumption, Davenport) 33-14 (Dec 7-0)



      Chase Shedenhelm (Denver-Tripoli) 53-1 won by decision over Dallas Rozeboom (Boy-Hull/Rock Valley) 33-2 (Dec 3-0)



      Weight: 195



      Riley Denny (Centerville) 42-7 won by pin over Lance Evans (Solon) 5-1 (Pin 1:28)



      Alex Macki (Ballard) 39-6 won by decision over Ethan Timmerman (Mediapolis) 40-10 (Dec 6-1)



      Keaton Hulett (Creston/Orient-Macksburg) 49-1 won by pin over Christian Brobst (Bishop Heelan Catholic, SC) 50-2 (Pin 4:31)



      Luke Johnson (Charles City) 35-5 won by major decision over Jake Feldpausch (Central Clinton, DeWitt) 33-10 (Maj 12-2)



      Weight: 220



      Tyler Dolieslager (Boy-Hull/Rock Valley) 43-3 won by decision over Jacob Mineart (Fairfield) 33-9 (Dec 7-2)



      Corbin Blythe (Williamsburg) 35-6 won by decision over Andy Hovden (Decorah) 32-6 (Dec 3-2)



      Bryce Kelleher (Sheldon/South O'Brien) 39-4 won by pin over Tyler Nguyen (Sergeant Bluff-Luton) 38-8 (Pin 3:57)



      Adam Reth (West Delaware, Manchester) 43-0 won by pin over Skyler Hulshizer (Saint Ansgar/Riceville) 45-4 (Pin 3:12)



      Weight: 285



      Josh Clark (Union, LaPorte City) 43-6 won by decision over Mario Pena (Hampton-Dumont) 34-9 (Dec 4-2)



      Dean Broghammer (West Delaware, Manchester) 45-0 won by pin over Ben Burnett (Carlisle) 32-7 (Pin 1:24)



      Sean Easler (Assumption, Davenport) 43-9 won by pin over Dalton Hamm (Charles City) 28-15 (Pin 1:45)



      Chad Pohlmeier (Bondurant-Farrar) 39-2 won in sudden victory - 1 over Austin Ashbacher (Decorah) 30-6 (SV-1 3-1)



      Consolation Bracket

      Weight: 106



      Devin Phaly (Sergeant Bluff-Luton) 38-9 won by decision over Max Wehage (Vinton-Shellsburg) 40-13 (Dec 3-2)



      Ryan Schmalen (Clear Lake) 37-5 won by major decision over Austin Pontier (Interstate 35) 33-10 (Maj 10-1)



      Brandon Mayer (Crestwood, Cresco) 38-5 won by decision over Darien Collins (Assumption, Davenport) 30-14 (Dec 1-0)



      Carter Barkema (Hampton-Dumont) 36-11 won by decision over Justin Roepsch (Saydel) 28-11 (Dec 5-2)



      Weight: 113



      Chris Hopkins (Harlan) 40-9 won by pin over Colton Milosevich (Woodward-Granger) 31-9 (Pin 1:49)



      Chris Hanke (Osage) 22-11 won by decision over Keaton Sherwood (Benton Community) 35-15 (Dec 8-4)



      Mason Miller (Winterset) 19-2 won in sudden victory - 1 over Parker Witthuhn (Roland-Story, Story City) 34-7 (SV-1 6-4)



      Johnny Etherington (Charles City) 35-5 won by major decision over Louis Gnida (Solon) 41-8 (Maj 9-0)



      Weight: 120



      Blake Luna (Clarinda) 43-2 won by decision over Cole Parmely (Oelwein) 45-7 (Dec 13-6)



      Elliot Henderson (West Liberty) 30-10 won by decision over Dillion Cox (Atlantic) 27-11 (Dec 7-5)



      Charlie Jones (Columbus Catholic, Waterloo) 47-1 won by pin over Zach Underhill (East Marshall/GMG, IA) 43-8 (Pin 0:42)



      Caleb Coleman (Bondurant-Farrar) 38-3 won by decision over Bailey Hawn (Spencer) 36-16 (Dec 6-4)



      Weight: 126



      John Christopherson (Spencer) 47-2 won by decision over Walker Wegener (Central Clinton, DeWitt) 23-9 (Dec 15-8)



      Cole Race (Clarinda) 36-7 won by major decision over Austin Hoeft (Charles City) 29-13 (Maj 11-2)



      Tony Devriese (Assumption, Davenport) 37-10 won by pin over Hunter Morrow (Cherokee) 32-10 (Pin 2:48)



      Tanner Cowan (Centerville) 7-3 won by major decision over Chase Goodman (South Central Calhoun) 51-6 (Maj 10-1)



      Weight: 132



      Andres Gonzalez (Clear Lake) 14-3 won by major decision over Tanner Poush (Chariton) 33-15 (Maj 13-2)



      Mitchell Broer (Ballard) 40-5 won by decision over Jordan Challen (Greene County) 38-11 (Dec 7-2)



      Aaron Schultz (Williamsburg) 45-6 won by decision over Wyatt Forsyth (Charles City) 31-13 (Dec 6-3)



      Levi Gilmore (Spencer) 45-7 won by decision over Kellan O'Shea (Decorah) 33-8 (Dec 4-2)



      Weight: 138



      Drew Foster (Mediapolis) 33-1 won by pin over Seth Stetzel (Perry) 36-11 (Pin 2:41)



      Eric Clarke (Assumption, Davenport) 36-7 won by major decision over Kyle Jilovec (Mount Vernon) 34-9 (Maj 12-2)



      Steven Garcia (Sergeant Bluff-Luton) 45-5 won by decision over Christian Fox (Osage) 29-14 (Dec 10-3)



      Brett Marcum (Missouri Valley) 34-8 won by decision over John Morkel (Independence) 39-7 (Dec 6-2)



      Weight: 145



      Tionte Parks (Assumption, Davenport) 35-17 won by pin over Brody Beck (Grinnell) 48-6 (Pin 4:51)



      Jeremy Scheuermann (Greene County) 41-6 won by pin over Blake Gjerde (Estherville Lincoln Central) 31-11 (Pin 3:27)



      Drew Buster (Mediapolis) 44-4 won by decision over Dalton Folkerts (Albia) 18-4 (Dec 4-3)



      Patrick Rooney (Bondurant-Farrar) 41-3 won by decision over Alex Mitchell (Charles City) 35-7 (Dec 6-4)



      Weight: 152



      Bret Tomoson (Sergeant Bluff-Luton) 38-8 won by major decision over Levi Kaufman (South Tama County, Tama) 35-9 (Maj 12-2)



      Zach Moss (Winterset) 35-7 won by pin over Jesse Etherington (Charles City) 30-3 (Pin 0:56)



      Hans Holkesvik (Decorah) 37-6 won by decision over Greyson Doolittle (Central Clinton, DeWitt) 28-11 (Dec 11-8)



      Nick Georgean (Assumption, Davenport) 34-1 won by major decision over Hunter Berkenpas (Boy-Hull/Rock Valley) 20-5 (Maj 9-1)



      Weight: 160



      Colin Barker (Osage) 35-8 won by decision over Danny Bush (Assumption, Davenport) 39-11 (Dec 4-3)



      Trevor Frain (Creston/Orient-Macksburg) 51-3 won by decision over Jake Sherman (Saydel) 30-7 (Dec 7-2)



      Grant Lehmann (Hampton-Dumont) 33-13 won by decision over Kolton Smith (South Tama County, Tama) 32-13 (Dec 2-0)



      Tanner Schaefer (Spencer) 42-2 won by decision over Brett Leshen (Albia) 50-3 (Dec 5-4)



      Weight: 170



      Aaron Crossett (Knoxville) 37-5 won by decision over Thomas Oleson (West Delaware, Manchester) 32-16 (Dec 6-0)



      Erik Lux (South Tama County, Tama) 47-1 won by decision over Josh Bauer (Hampton-Dumont) 34-11 (Dec 11-4)



      Matthew Williamson (Atlantic) 40-10 won by decision over Weslee Haynes (Wahlert, Dubuque) 36-11 (Dec 9-4)



      Seth Davisson (Fairfield) 37-6 won by decision over Toby Maggert (Sheldon/South O'Brien) 30-12 (Dec 8-3)



      Weight: 182



      Jay Reisetter (East Marshall/GMG, IA) 40-4 won by pin over Dallas Rozeboom (Boy-Hull/Rock Valley) 33-3 (Pin 1:59)



      Phirom Peterschmidt (Mid-Prairie, Wellman) 47-4 won by major decision over Gabriel Rangel (Assumption, Davenport) 33-15 (Maj 12-1)



      Colton Spaur (Knoxville) 32-4 won by major decision over Cole Bonde (Bedford/Lenox) 41-6 (Maj 16-2)



      Carter Isley (Chariton) 37-3 won by decision over Rylan Richardson (South Central Calhoun) 44-13 (Dec 5-0)



      Weight: 195



      Reed Dreyer (Humboldt) 37-5 won by decision over Jake Feldpausch (Central Clinton, DeWitt) 33-11 (Dec 3-0)



      Christian Brobst (Bishop Heelan Catholic, SC) 51-2 won by pin over Kirby Kendrick (Beckman, Dyersville) 34-11 (Pin 1:26)



      Nearoth Peterschmidt (Mid-Prairie, Wellman) 41-9 won by decision over Ethan Timmerman (Mediapolis) 40-11 (Dec 9-5)



      Lance Evans (Solon) 6-1 won by pin over Jose Cruz (Roland-Story, Story City) 36-8 (Pin 3:51)



      Weight: 220



      Skyler Hulshizer (Saint Ansgar/Riceville) 46-4 won by pin over Blake Glenn (Winterset) 38-7 (Pin 2:48)



      Tyler Nguyen (Sergeant Bluff-Luton) 39-8 won by pin over Kendrick Suntken (Hampton-Dumont) 33-14 (Pin 1:34)



      Andy Hovden (Decorah) 33-6 won by pin over Dylan Nelson (ADM) 39-8 (Pin 5:52)



      Josh Cannon (Mount Vernon) 33-9 won by decision over Jacob Mineart (Fairfield) 33-10 (Dec 9-3)



      Weight: 285



      Austin Ashbacher (Decorah) 31-6 won by decision over Juan Martinez (West Liberty) 31-9 (Dec 2-0)



      Dylan Hendricks (Humboldt) 37-13 won by pin over Dalton Hamm (Charles City) 28-16 (Pin 2:41)



      Ben Burnett (Carlisle) 33-7 won by pin over Logan Linderbaum (Solon) 32-15 (Pin 1:32)



      Mario Pena (Hampton-Dumont) 35-9 won by decision over Nathan Robinson (Creston/Orient-Macksburg) 41-20 (Dec 3-0)
      component-story-more_media_horiz-v1-01
      FOLLOW US ON TWITTER