MENU
component-ddb-728x90-v1-01-desktop

Iowa State Wrestling Tournament Results 3A

Class 3A

Round 1

Weight: 106



Jack Koethe (Valley, West Des Moines) 32-15 won by tech fall over Jordan Crawford (Iowa City, West) 26-29 (TF 17-2)



Jacob Schwarm (Bettendorf) 21-1 won by decision over Sam Uthoff (Prairie, Cedar Rapids) 30-8 (Dec 11-9)



Colton Clingenpeel (Council Bluffs, T Jefferson) 42-6 won by pin over Nick Brockman (Waterloo, West) 23-19 (Pin 3:15)



Nolan Hellickson (Southeast Polk) 45-0 won by tech fall over Quinn Slaven (Mason City) 20-22 (TF 17-1)



Tanner Rohweder (Dowling Catholic, WDM) 35-6 won by pin over Colton Chalupa (Iowa City, City) 9-19 (Pin 3:25)



Chase Lynn (Dubuque, Senior) 38-1 won by major decision over Tony Nunez (Muscatine) 22-11 (Maj 17-5)



Kyler Lowe (Waterloo, East) 16-8 won by decision over Chase Evans (Glenwood) 30-14 (Dec 3-0)



Henry Pohlmeyer (Johnston) 34-5 won by pin over Erik Birnbaum (Fort Dodge) 36-7 (Pin 1:18)



Weight: 113



Paul Glynn (Bettendorf) 31-12 won by tech fall over Cole Detmering (Fort Dodge) 32-14 (TF 15-0)



Clayton Eicher (Valley, West Des Moines) 42-2 won by major decision over Jordan Peterson (Council Bluffs, Abe Lincoln) 22-8 (Maj 9-1)



Trevor Murano (Dallas Center-Grimes) 37-3 won by decision over Kyle Briggs (Cedar Rapids, Jefferson) 31-11 (Dec 4-1)



Nathan Sands (Waverly-Shell Rock) 41-11 won by major decision over Camiran Sadeghi (Keokuk) 28-11 (Maj 10-2)



Kaz Onoo (Mason City) 40-3 won by tech fall over Zach Blizzard (Davenport, West) 26-14 (TF 16-0)



Jonah Eide (Dowling Catholic, WDM) 36-12 won by decision over Cole Peckham (Glenwood) 31-8 (Dec 7-2)



Matt Wempen (Linn-Mar, Marion) 34-1 won by major decision over Travis Price (Johnston) 30-12 (Maj 9-1)



Bryce Meyer (Fort Madison) 37-0 won by pin over Mason Hubrig (Waterloo, West) 25-20 (Pin 1:25)



Weight: 120



Austin Anderson (Ankeny) 40-3 won by major decision over Isaiah Mundell (Waverly-Shell Rock) 18-17 (Maj 11-1)



John Gioffredi (Indianola) 38-2 won by decision over Hunter Genco (Clinton) 33-6 (Dec 9-8)



Nate Caves (Oskaloosa) 35-8 won by pin over Kole Evans (Fort Dodge) 25-19 (Pin 3:31)



Alijah Jeffery (Linn-Mar, Marion) 45-2 won by major decision over Matt Malcom (Glenwood) 35-17 (Maj 10-0)



Dan Kelly (Cedar Falls) 27-4 won by decision over Aaron Meyer (Southeast Polk) 29-15 (Dec 7-2)



Jake Koethe (Valley, West Des Moines) 38-5 won by decision over Spencer Nevills (Pleasant Valley) 37-10 (Dec 6-4)



Justin Kaltved (Carroll) 26-3 won by pin over Tyler Lanphier (Mount Pleasant) 28-15 (Pin 1:01)



Shane Gill (Sioux City, North) 41-7 won by decision over Patrick Rashed (Cedar Rapids, Jefferson) 13-8 (Dec 4-1)



Weight: 126



Jonathan Eide (Dowling Catholic, WDM) 41-6 won by major decision over Austin Hosch (Epworth, West Dubuque) 40-8 (Maj 11-2)



Travis Willers (Pleasant Valley) 39-10 won by decision over Sam Jameson (Glenwood) 38-9 (Dec 6-3)



Keegan Shaw (Southeast Polk) 36-10 won by decision over Dallas Terry (Burlington) 33-15 (Dec 8-5)



Damon Griffin (Linn-Mar, Marion) 40-7 won by major decision over Jacob Adams (Algona) 28-6 (Maj 12-2)



Joe McGinnis (Indianola) 36-9 won by decision over Clint Lembeck (Xavier, Cedar Rapids) 36-9 (Dec 10-3)



Fredy Stroker (Bettendorf) 41-1 won by pin over Dalton Hanson (Sioux City, North) 42-11 (Pin 1:01)



Chris Walters (Iowa City, West) 50-7 won by major decision over Chase Petty (Pella) 36-16 (Maj 17-6)



Josh Wenger (Prairie, Cedar Rapids) 34-6 won by major decision over Mac Spotts (Mason City) 21-22 (Maj 14-0)



Weight: 132



Juan Figueroa (Storm Lake) 36-7 won by decision over Marco Rojas (Sioux City, West) 37-14 (Dec 6-5)



Michael Moncivais (Cedar Rapids, Jefferson) 32-11 won by pin over Tristen Bowers (Iowa City, West) 17-13 (Pin 3:53)



Logan Ryan (Bettendorf) 38-5 won by major decision over Nathan Twito (Ames) 34-9 (Maj 13-3)



Colby Knight (Urbandale) 36-1 won by pin over Zach Johnston (Norwalk) 32-12 (Pin 3:54)



Jacob Carlson (Mason City) 14-24 won by decision over Alberto Jurado (Sioux City, North) 42-10 (Dec 5-3)



Clayton Hocker (Fort Madison) 29-4 won by decision over Toby Northrup (Linn-Mar, Marion) 4-2 (Dec 4-3)



Bryce Steiert (Waverly-Shell Rock) 39-5 won by pin over Christian Foote (Pleasant Valley) 34-16 (Pin 3:44)



Briar Dittmer (Southeast Polk) 33-8 won by major decision over Chris Grow (Waukee) 33-12 (Maj 9-1)



Weight: 138



Karsten VanVelsor (Ottumwa) 42-6 won by major decision over Jason Wallace (Council Bluffs, T Jefferson) 39-8 (Maj 11-2)



Andrew Steiert (Waverly-Shell Rock) 40-1 won by pin over Will Siglin (Mason City) 20-23 (Pin 2:23)



Dylan Buchheit (Southeast Polk) 41-5 won by decision over Randy McPhee (Pleasant Valley) 36-11 (Dec 4-3)



Trey Blaha (Prairie, Cedar Rapids) 36-7 won by pin over Troy Gatzionis (Waukee) 22-12 (Pin 3:56)



Kegan Wakefield (Iowa City, West) 48-4 won by pin over Jesse Bendt (Glenwood) 26-14 (Pin 3:06)



Jacob Showalter (Waterloo, West) 41-11 won in sudden victory - 1 over Kory Kuecker (Algona) 36-4 (SV-1 9-7)



Jacob Woodard (Bettendorf) 35-7 won by major decision over Matt Taylor (Dallas Center-Grimes) 20-4 (Maj 21-7)



Landon BeLieu (Indianola) 18-3 won by decision over Shea Hartzler (Linn-Mar, Marion) 38-12 (Dec 3-2)



Weight: 145



Joel Northrup (Linn-Mar, Marion) 48-0 won by pin over Dylan Gansen (Epworth, West Dubuque) 11-6 (Pin 3:22)



Matt Victor (Indianola) 40-5 won by major decision over Austin Long (Algona) 27-22 (Maj 9-0)



Charles Weaver (Council Bluffs, T Jefferson) 37-6 won by major decision over Zack Robinson (Johnston) 26-10 (Maj 12-0)



Bubba Hernandez (Bettendorf) 35-4 won by pin over Josh Larson (Mount Pleasant) 13-13 (Pin 3:07)



Skyler St. John (Prairie, Cedar Rapids) 39-9 won by decision over Corey Abernathy (Waverly-Shell Rock) 34-7 (Dec 6-3)



Josh Davis (Des Moines, East) 31-8 won by pin over Jake Powers (Webster City) 30-12 (Pin 1:34)



Colin Strickland (Southeast Polk) 39-7 won by decision over Deion Clayborne (Sioux City, North) 37-18 (Dec 4-1)



Austin Boyd (Burlington) 40-4 won by major decision over Alex Caldwell (Clinton) 30-8 (Maj 9-0)



Weight: 152



John Milani (Iowa City, West) 27-18 won by decision over Nate Luna (Des Moines, Lincoln) 33-8 (Dec 8-2)



Dustin Caldwell (Clinton) 31-6 won by major decision over Jake Steffen (Dubuque, Senior) 30-16 (Maj 10-1)



Dawson Nemmers (Epworth, West Dubuque) 30-4 won by pin over Drake Swedlund (Sioux City, East) 37-13 (Pin 5:35)



Weston Shaw (Algona) 30-7 won by decision over Blake Wolinski (Dallas Center-Grimes) 35-7 (Dec 1-0)



Dylan Matter (Valley, West Des Moines) 23-6 won by pin over Bryton Jones (Iowa City, City) 24-15 (Pin 0:53)



Ross Lembeck (Linn-Mar, Marion) 21-1 won by pin over Joe Pancratz (North Scott, Eldridge) 37-15 (Pin 1:34)



Spencer Derifield (Waverly-Shell Rock) 42-5 won by major decision over Ethan Ruby (Lewis Central) 31-7 (Maj 11-3)



Stone Sturges (Mason City) 33-7 won by decision over Sam Jones (Southeast Polk) 35-11 (Dec 8-5)



Weight: 160



Grant Rosenboom (Pleasant Valley) 40-7 won by decision over Andrew Bartel (Mason City) 35-8 (Dec 6-4)



Isaiah Patton (Dowling Catholic, WDM) 38-8 won by decision over Gage Martin (Sioux City, North) 38-9 (Dec 7-0)



Tim Miklus (Southeast Polk) 44-2 won by pin over River Whitters (Prairie, Cedar Rapids) 36-13 (Pin 4:49)



Dalton Witte (Burlington) 36-5 won by pin over Hank Swalla (Ames) 30-18 (Pin 5:37)



Dillion Chase (Clinton) 32-10 won by decision over Connor Larson (Webster City) 34-6 (Dec 6-4)



Markram Ibraheem (Des Moines, East) 24-17 won in sudden victory - 1 over Mitchell Otto (Sioux City, East) 39-8 (SV-1 3-1)



Logan Walkup (Johnston) 31-15 won by decision over Dakota Digmann (Linn-Mar, Marion) 35-12 (Dec 6-0)



Morgan Hall (Epworth, West Dubuque) 32-10 won by major decision over Cody Jones (Oskaloosa) 28-13 (Maj 10-0)



Weight: 170



Dylan Blackford (Southeast Polk) 44-3 won by pin over Sean Ickes (Xavier, Cedar Rapids) 31-12 (Pin 2:14)



Brady Letney (Pleasant Valley) 44-5 won by decision over Matt Collins (Dowling Catholic, WDM) 23-10 (Dec 8-2)



Andrew Landgrebe (Oskaloosa) 24-3 won in sudden victory - 1 over Joe Teague (Algona) 29-8 (SV-1 6-4)



Cameron Rathje (Prairie, Cedar Rapids) 35-2 won by pin over Calvin Buchanan (Sioux City, East) 24-18 (Pin 1:04)



Sam Pickard (Ankeny) 35-9 won by decision over Thomas Foy (Waverly-Shell Rock) 34-11 (Dec 4-2)



Mitch Bowman (North Scott, Eldridge) 45-2 won by pin over Nathan Johnston (Norwalk) 26-18 (Pin 1:37)



Duke Egli (Fort Dodge) 38-0 won by pin over Jayton Phillips (Mount Pleasant) 24-15 (Pin 1:05)



Dustin Fuller (Sioux City, North) 49-0 won by pin over Luke Wempen (Linn-Mar, Marion) 15-11 (Pin 0:25)



Weight: 182



Kyler Mathews (Waterloo, West) 31-6 won by pin over Reed Flood (Dowling Catholic, WDM) 33-17 (Pin 3:30)



Austin Lear (Lewis Central) 45-5 won by decision over Seth Skahill (Pleasant Valley) 42-11 (Dec 1-0)



Luke Sargent (Southeast Polk) 33-6 won in sudden victory - 1 over Justin Dilks (Mount Pleasant) 26-6 (SV-1 3-1)



Dylan Fielder (Webster City) 37-2 won by major decision over Drake Allen (Cedar Rapids, Jefferson) 28-13 (Maj 14-6)



Nick Hagedorn (Cedar Falls) 28-5 won by tech fall over Zach Downs (Valley, West Des Moines) 23-26 (TF 16-0)



Justin Kreiter (North Scott, Eldridge) 43-2 won by pin over Hunter Hoffmann (Glenwood) 17-11 (Pin 1:46)



Matt Seabold (Burlington) 31-1 won by pin over John Ware (Ankeny) 35-9 (Pin 3:23)



Andrew Holladay (Linn-Mar, Marion) 39-8 won by decision over Tyler Frideres (Algona) 33-10 (Dec 9-5)



Weight: 195



Riley Prescott (Fort Dodge) 29-14 won by pin over Chris Hiserote (LeMars) 17-16 (Pin 5:03)



Dane Jones (Oskaloosa) 28-3 won in sudden victory - 1 over Casey Becker (Prairie, Cedar Rapids) 36-12 (SV-1 8-6)



Adam Walther (Waverly-Shell Rock) 37-5 won by decision over Colin Kreiter (North Scott, Eldridge) 42-9 (Dec 12-5)



Ethan Andersen (Southeast Polk) 39-7 won by pin over Cole Wymore (Dowling Catholic, WDM) 26-20 (Pin 2:59)



Garrett Johnson (Algona) 32-11 won by pin over Kenny Rhodd (Council Bluffs, T Jefferson) 17-9 (Pin 2:26)



Mickey Pelfrey (Iowa City, West) 46-6 won by pin over Sam Nowak (Linn-Mar, Marion) 26-21 (Pin 1:50)



Marcus Harrington (Waterloo, West) 47-1 won by pin over Justin Guilliams (Clinton) 26-16 (Pin 2:35)



Sawyer Kochel (Des Moines, Roosevelt) 36-6 won by pin over Ray Schroder (Newton) 33-10 (Pin 5:28)



Weight: 220



Colton Aplara (Mount Pleasant) 30-5 won by decision over Anthony Combs (Sioux City, West) 29-11 (Dec 2-0)



Kaleb Staack (Waverly-Shell Rock) 40-6 won by major decision over Gavin Dinsdale (Webster City) 14-11 (Maj 12-0)



Bryce Fisher (Southeast Polk) 43-1 won by pin over Logan Burke (Davenport, Central) 21-8 (Pin 5:38)



Justin Green (Linn-Mar, Marion) 36-8 won by decision over Brady Smith (Valley, West Des Moines) 27-21 (Dec 1-0)



Ryan Maas (Iowa City, City) 39-4 won by pin over Brandon Cabney (Sioux City, East) 21-19 (Pin 1:03)



Brennan Koerperich (Epworth, West Dubuque) 38-8 won by decision over Mason Frost (Boone) 34-17 (Dec 1-0)



Joel Lanning (Ankeny) 27-5 won by decision over Cordell Eaton (North Scott, Eldridge) 34-11 (Dec 9-3)



Gannon Gremmel (Dubuque, Hempstead) 31-9 won by pin over Trystan Minnis (Norwalk) 20-17 (Pin 3:28)



Weight: 285



Andrew Netolicky (Prairie, Cedar Rapids) 39-5 won by pin over Spencer Williams (Cedar Falls) 20-17 (Pin 1:45)



Tom Schiffer (Mason City) 31-14 won in the ultimate tie breaker over Colby Vlieger (Indianola) 34-10 (UTB 3-2)



Zach Renshaw (Lewis Central) 46-3 won by pin over Derrick Hurt (Newton) 29-5 (Pin 2:23)



Cegan Long (North Scott, Eldridge) 40-4 won by decision over Kevin Childs (Ottumwa) 29-16 (Dec 3-0)



Pedro Gomez (Marshalltown) 34-3 won by decision over Zac Gillis (Cedar Rapids, Washington) 36-5 (Dec 3-1)



Landon Johnson (Webster City) 33-8 won by decision over Ryan Glenn (Waukee) 11-5 (Dec 5-2)



Jake Scanlan (Southeast Polk) 31-3 won by decision over Alex Killpack (Glenwood) 37-10 (Dec 3-1)



Raekwon Jefferson (Bettendorf) 4-1 won by pin over Alex Goss (Keokuk) 28-1 (Pin 1:46)



Consolation Bracket

Weight: 106



Sam Uthoff (Prairie, Cedar Rapids) 30-8 won by major decision over Jordan Crawford (Iowa City, West) 26-29 (Maj 14-0)



Quinn Slaven (Mason City) 20-22 won by pin over Nick Brockman (Waterloo, West) 23-19 (Pin 5:56)



Tony Nunez (Muscatine) 22-11 won by decision over Colton Chalupa (Iowa City, City) 9-19 (Dec 7-4)



Erik Birnbaum (Fort Dodge) 36-7 won by decision over Chase Evans (Glenwood) 30-14 (Dec 6-0)



Weight: 113



Cole Detmering (Fort Dodge) 32-14 won by decision over Jordan Peterson (Council Bluffs, Abe Lincoln) 22-8 (Dec 13-8)



Kyle Briggs (Cedar Rapids, Jefferson) 31-11 won by decision over Camiran Sadeghi (Keokuk) 28-11 (Dec 5-4)



Cole Peckham (Glenwood) 31-8 won by decision over Zach Blizzard (Davenport, West) 26-14 (Dec 8-1)



Travis Price (Johnston) 30-12 won by decision over Mason Hubrig (Waterloo, West) 25-20 (Dec 8-3)



Weight: 120



Hunter Genco (Clinton) 33-6 won by pin over Isaiah Mundell (Waverly-Shell Rock) 18-17 (Pin 0:44)



Kole Evans (Fort Dodge) 25-19 won by decision over Matt Malcom (Glenwood) 35-17 (Dec 8-5)



Aaron Meyer (Southeast Polk) 29-15 won by decision over Spencer Nevills (Pleasant Valley) 37-10 (Dec 8-4)



Patrick Rashed (Cedar Rapids, Jefferson) 13-8 won by decision over Tyler Lanphier (Mount Pleasant) 28-15 (Dec 4-0)



Weight: 126



Austin Hosch (Epworth, West Dubuque) 40-8 won in the ultimate tie breaker over Sam Jameson (Glenwood) 38-9 (UTB 12-11)



Jacob Adams (Algona) 28-6 won by decision over Dallas Terry (Burlington) 33-15 (Dec 9-6)



Clint Lembeck (Xavier, Cedar Rapids) 36-9 won by decision over Dalton Hanson (Sioux City, North) 42-11 (Dec 8-2)



Mac Spotts (Mason City) 21-22 won by decision over Chase Petty (Pella) 36-16 (Dec 3-2)



Weight: 132



Tristen Bowers (Iowa City, West) 17-13 won by decision over Marco Rojas (Sioux City, West) 37-14 (Dec 10-4)



Nathan Twito (Ames) 34-9 won by decision over Zach Johnston (Norwalk) 32-12 (Dec 8-3)



Toby Northrup (Linn-Mar, Marion) 4-2 won by major decision over Alberto Jurado (Sioux City, North) 42-10 (Maj 13-4)



Chris Grow (Waukee) 33-12 won by pin over Christian Foote (Pleasant Valley) 34-16 (Pin 5:10)



Weight: 138



Jason Wallace (Council Bluffs, T Jefferson) 39-8 won by pin over Will Siglin (Mason City) 20-23 (Pin 1:26)



Randy McPhee (Pleasant Valley) 36-11 won by decision over Troy Gatzionis (Waukee) 22-12 (Dec 12-6)



Kory Kuecker (Algona) 36-4 won by pin over Jesse Bendt (Glenwood) 26-14 (Pin 3:33)



Matt Taylor (Dallas Center-Grimes) 20-4 won by pin over Shea Hartzler (Linn-Mar, Marion) 38-12 (Pin 3:41)



Weight: 145



Dylan Gansen (Epworth, West Dubuque) 11-6 won by decision over Austin Long (Algona) 27-22 (Dec 7-4)



Josh Larson (Mount Pleasant) 13-13 won by pin over Zack Robinson (Johnston) 26-10 (Pin 4:42)



Corey Abernathy (Waverly-Shell Rock) 34-7 won by pin over Jake Powers (Webster City) 30-12 (Pin 5:45)



Alex Caldwell (Clinton) 30-8 won by pin over Deion Clayborne (Sioux City, North) 37-18 (Pin 0:59)



Weight: 152



Nate Luna (Des Moines, Lincoln) 33-8 won by pin over Jake Steffen (Dubuque, Senior) 30-16 (Pin 3:25)



Blake Wolinski (Dallas Center-Grimes) 35-7 won by decision over Drake Swedlund (Sioux City, East) 37-13 (Dec 9-3)



Joe Pancratz (North Scott, Eldridge) 37-15 won by pin over Bryton Jones (Iowa City, City) 24-15 (Pin 5:36)



Ethan Ruby (Lewis Central) 31-7 won by pin over Sam Jones (Southeast Polk) 35-11 (Pin 4:39)



Weight: 160



Andrew Bartel (Mason City) 35-8 won by decision over Gage Martin (Sioux City, North) 38-9 (Dec 7-3)



River Whitters (Prairie, Cedar Rapids) 36-13 won by pin over Hank Swalla (Ames) 30-18 (Pin 5:30)



Connor Larson (Webster City) 34-6 won by decision over Mitchell Otto (Sioux City, East) 39-8 (Dec 8-3)



Cody Jones (Oskaloosa) 28-13 won by decision over Dakota Digmann (Linn-Mar, Marion) 35-12 (Dec 7-6)



Weight: 170



Matt Collins (Dowling Catholic, WDM) 23-10 won by pin over Sean Ickes (Xavier, Cedar Rapids) 31-12 (Pin 5:48)



Joe Teague (Algona) 29-8 won by tech fall over Calvin Buchanan (Sioux City, East) 24-18 (TF 15-0)



Thomas Foy (Waverly-Shell Rock) 34-11 won by decision over Nathan Johnston (Norwalk) 26-18 (Dec 7-3)



Jayton Phillips (Mount Pleasant) 24-15 won in tie breaker - 1 over Luke Wempen (Linn-Mar, Marion) 15-11 (TB-1 6-4)



Weight: 182



Seth Skahill (Pleasant Valley) 42-11 won by pin over Reed Flood (Dowling Catholic, WDM) 33-17 (Pin 3:21)



Justin Dilks (Mount Pleasant) 26-6 won by decision over Drake Allen (Cedar Rapids, Jefferson) 28-13 (Dec 13-8)



Hunter Hoffmann (Glenwood) 17-11 won by decision over Zach Downs (Valley, West Des Moines) 23-26 (Dec 3-1)



Tyler Frideres (Algona) 33-10 won by decision over John Ware (Ankeny) 35-9 (Dec 6-4)



Weight: 195



Casey Becker (Prairie, Cedar Rapids) 36-12 won by pin over Chris Hiserote (LeMars) 17-16 (Pin 2:20)



Colin Kreiter (North Scott, Eldridge) 42-9 won by pin over Cole Wymore (Dowling Catholic, WDM) 26-20 (Pin 5:01)



Kenny Rhodd (Council Bluffs, T Jefferson) 17-9 won by pin over Sam Nowak (Linn-Mar, Marion) 26-21 (Pin 1:53)



Ray Schroder (Newton) 33-10 won by decision over Justin Guilliams (Clinton) 26-16 (Dec 7-5)



Weight: 220



Anthony Combs (Sioux City, West) 29-11 won by pin over Gavin Dinsdale (Webster City) 14-11 (Pin 5:57)



Logan Burke (Davenport, Central) 21-8 won by decision over Brady Smith (Valley, West Des Moines) 27-21 (Dec 3-0)



Mason Frost (Boone) 34-17 won by pin over Brandon Cabney (Sioux City, East) 21-19 (Pin 1:44)



Cordell Eaton (North Scott, Eldridge) 34-11 won by pin over Trystan Minnis (Norwalk) 20-17 (Pin 4:21)



Weight: 285



Colby Vlieger (Indianola) 34-10 won by decision over Spencer Williams (Cedar Falls) 20-17 (Dec 5-3)



Derrick Hurt (Newton) 29-5 won by pin over Kevin Childs (Ottumwa) 29-16 (Pin 1:01)



Zac Gillis (Cedar Rapids, Washington) 36-5 won by pin over Ryan Glenn (Waukee) 11-5 (Pin 2:28)



Alex Goss (Keokuk) 28-1 won by decision over Alex Killpack (Glenwood) 37-10 (Dec 7-1)

Trending