MENU
component-ddb-728x90-v1-01-desktop

Ottumwa's Latham wins the 3000, full OHS Jim Duncan results

Ottumwa competed in Jim Duncan Relays at Drake Stadium on Saturday

DES MOINES, Ia. - Ottumwa junior Kylie Latham won the 3000 Meter Run finishing in 10:44.61. She beat out Ashley Arends of Ankeny Centennial.

Below are results from Saturday's Jim Duncan Relays:

Boys Long Jump

13th - Sam Yeaway 17-10.50

20th - Dylan Pierson 17-03.25

Girls High Jump

12th - Kacy Nickerson 4-10

NH - Carolin Mellin

Girls Sprint Medley

11th - Alexzandrea Woudenberg, Kylee Spurgeon, Katie Nelson, Janelle Cobler, 2:02.42

Boys Sprint Medley

3rd - Nik Batterson, Caleb Barndt, Austyn Casillas, Conner Riley 1:35.83

Girls 3000

1st - Kylie Latham 10:44.61

Boys 3200

10th - Dalton Bowers 10:03.67

Girls 4x800 Relay

4th - Carolin Mellin, Abby Bowers, Allison Bookin-Nosbisch, Grace Bookin-Nosbisch 9:43.70

Boys 4x800 Relay

12th - Donte Salomon, Aytonn Bar-Shimon, Javon Martin, Jarhett VanEngelenhoven 9:13.92

Girls Shuttle

7th - Alexis Nelson, Elle Weillbrenner, Madi Wiley, Morgan Zesiger 1:13.24

Boys Shuttle

False Start - David Bossou, Jonathan Bossou, Colton Burgess, Jarrett Blunt

Girls 100 Meter Dash

18th - Kylee Spurgeon 14.28

Boys 100 Meter Dash

17th - Nik Batterson 12.16

23rd - Dylan Pierson 12.33

Girls Distance Medley

10th - Alezandrea Woudenberg, Abby Bowers, Katie Nelson, Morgan Lawson 4:43.96

Boys Distance Medley

4th - Caleb Barndt, Austyn Casillas, Sam Yeaway, Roger Cruz 3:40.66

Girls 400 Meter Dash

3rd - Kierra Bishop 1;01.18

Boys 400 Meter Dash

16th - Anthony Fountain 54.62

28th - Alec Hensley 57.35

Girls Discus Throw

10th - Jillian Heaton 92-05

Girls 4x200 Relay

11th - Alexzandrea Woudenberg, Abby Bowers, Kylee Spurgeon, Kierra Bishop 1:53.87

Boys 4x200 Relay

11th - Caleb Barndt, Dylan Pierson, Nik Batterson, David Bossou 1:35.84

Girls 100 Hurdles

15th - Madi Wiley 17.61

17th - Alexis Nelson 17.70

Boys 110 Hurdles

12th - Jarrett Blunt 16.48

15th - Jonathon Bossou 16.61

Girls Shot Put

Did not start - Mariah Feeney

Boys High Jump

7th - Noah Boyer 6-00

NH - Jonathan Bossou

Boys 800 Meter Run

21st - Payne Adkins 2:12.13

DQ - Javon Martin

Girls 400 Hurdles

18 - Morgan Lawson 1:14.75

Boys 400 Hurdles

21st - Noah Boyer 1:02.90

25th - Blake Foy 1:06.92

Boys 200 Meter Dash

7th - Sam Yeaway 22.73

8th - Austyn Casillas 22.85

Girls 1500

5th - Kylie Latham 4:56.90

Boys 1600

4th - Dalton Bowers 4:32.98

Girls 4x400 Relay

2nd - Carolin Mellin, Grace Bookin-Nosbisch, Allison Bookin-Nosbich, Kierra Bishop 4:06.90

Boys 4x400 Relay

3rd - Conner Riley, Austyn Casillas, Roger Cruz, Sam Yeaway 3:24.14

Trending