MENU

      Seth Brown of La Plata wins state title

      Seth Brown of La Plata won the boys cross country title on Saturday in Jefferson City.

      Brown finished in 16:51.09 to go along with his win in the districts.

      Here are the complete results:


      Event 4 Boys 5k Run CC Class 1
      =======================================================================
      Name Year School Finals Points
      =======================================================================
      1 Brown, Seth JR La Plata 16:51.09
      2 Gorham, Riley FR Hardin-Central 17:07.14
      3 Harker, Chandler SR Vienna 17:12.12
      4 Thompson, Alex M. JR Russellville 17:14.60 1
      5 Walling, Michael JR Maysville 17:15.43 2
      6 Jones, Chase FR Linn 17:18.36 3
      7 Wilkinson, Parker JR Father Tolton 17:32.23
      8 French, Jordan SR Stover 17:33.07
      9 Schenck, Seth SR New Haven 17:34.59
      10 Eaton, Tristan SO Sparta 17:35.05 4
      11 Eaton, Traven JR Sparta 17:38.14 5
      12 Shope, Cole SR Lone Jack 17:38.62 6
      13 Yount, Matt SR Bakersfield 17:41.44 7
      14 Hammack, Drake JR Lone Jack 17:43.33 8
      15 Colvis, Calvin SR Valle Catholic 17:43.78
      16 Cue, Ryan SO Kingsville 17:46.46
      17 Pataky, Dominick JR New Haven 17:48.72
      18 Lipe, John JR St. Vincent 17:49.88 9
      19 Stock, Joe SO Crane 17:50.00
      20 Sorrell, Shon SR Couch 17:50.75
      21 Supancic, Jalen SR Plato 17:51.37 10
      22 Leitner, Alex FR Plato 17:52.47 11
      23 Porter, Jamie JR Russellville 17:54.07 12
      24 Ostemeyer, Max FR McAuley Catholic 17:54.72
      25 Calvert, Isaac JR Smithton 17:55.31
      26 Porter, Roger JR Eminence 17:58.47
      27 Baer, Isaac SO St. Vincent 17:59.03 13
      28 Semple, Hunter SR Hermitage 17:59.39 14
      29 Brown, Jacob SR Humansville 18:05.67 15
      30 Hosier, Stephen JR Spokane 18:06.57 16
      31 Krauss, Levi SO St. Vincent 18:09.13 17
      32 Naeger, Matthew SR Valle Catholic 18:09.56
      33 Cogan, Jack SR West Platte 18:11.77 18
      34 Nilges, Joey JR Linn 18:11.88 19
      35 McAdams, Zach SO Northeast (Cairo) 18:13.35 20
      36 Buchholz, Mark SO Lutheran (K.C.) 18:14.23 21
      37 Haslag, Nick SR Russellville 18:16.04 22
      38 Bertucci, Anthony FR Russellville 18:17.67 23
      39 Cicha, Daniel SO West Platte 18:18.71 24
      40 Spillman, Greg SR Linn 18:19.06 25
      41 Johnson, Keaton SR West Platte 18:22.02 26
      42 Ford, Peyton FR Zalma 18:23.19 27
      43 Grater, Zach SR New Haven 18:28.24
      44 Grellner, Ethan SO Linn 18:33.05 28
      45 Romaker, Blake JR North Platte 18:33.67
      46 Givens, Dakota JR Viburnum 18:35.27
      47 Wilcoxon, Todd FR Van Buren 18:36.29
      48 Fringer, Matthew SO Russellville 18:38.38 29
      49 Hershewe, Edward SO T. Jefferson 18:40.55
      50 Aspegren, Easton JR Lutheran (K.C.) 18:41.42 30
      51 Wilkins, Hunter SO Marion C. Early 18:42.36
      52 Wilson, Nathan SR West Platte 18:42.82 31
      53 Scherer, Andrew JR Lone Jack 18:43.52 32
      54 Gilbertson, Gordon SR Fair Play 18:43.81
      55 Steinberg, Jacob FR Zalma 18:44.30 33
      56 Holliday, Jacob SR Jasper 18:44.44
      57 Meyer, Dillon FR Hermitage 18:45.28 34
      58 Small, Blake SO Crane 18:46.84
      59 Boatman, Aaron FR Lutheran (K.C.) 18:47.28 35
      60 LeGrand, Jake SR Oak Ridge 18:50.11
      61 hambelton, Davin FR Dora 18:51.38
      62 Wilfong, Josh SR Meadow Heights 18:52.88
      63 Voss, Noah FR Linn 18:52.97 36
      64 Lang, John SR Tarkio 18:55.16
      65 Hackman, Hayden FR Glasgow 18:57.14
      66 Foley, Allen SO Humansville 18:59.81 37
      67 Rush, Jackson FR S.J. Christian 19:00.01
      68 Brown, Conner JR Spokane 19:01.02 38
      69 Howard, Hayden FR Jasper 19:01.97
      70 Engeman, Alex JR Montrose 19:04.21
      71 Roberts, Logan SO Bakersfield 19:05.50 39
      72 Wakefield, Jalen JR Fair Play 19:07.60
      73 Engeman, Daniel SO Montrose 19:09.32
      74 Rackley, Treydon FR Gainesville 19:10.40
      75 Lorenzen, Dylan SO Plato 19:14.93 40
      76 Wiggs, Tyler JR Koshkonong 19:16.39
      77 Daugard, Nathan SO Norwood 19:16.77
      78 Breeden, Matthew SO Wellsville 19:16.96
      79 Mahan, Seth SO Summersville 19:17.07
      80 Stanton, James SR West Platte 19:17.16 41
      81 Reynolds, Justin SR Hermitage 19:18.50 42
      82 Moore, Zackry SO Oak Ridge 19:18.60
      83 Bollinger, Chris SR Meadow Heights 19:19.28
      84 Holbrook, Brcye SO Kingsville 19:19.72
      85 Plunkett, Reed SR Marion County 19:20.26 43
      86 Hoover, Brandon FR Plato 19:20.74 44
      87 Shoemaker, Dustin FR Humansville 19:21.51 45
      88 Jones, Dakota SO Humansville 19:21.75 46
      89 Jones, Ty SO Rock Port 19:22.71
      90 Salmon, Jeff FR Hermitage 19:27.35 47
      91 Steinberg, Alex SO Zalma 19:28.38 48
      92 Brown, Justice SO Lone Jack 19:32.05 49
      93 Schumer, Zach JR St. Vincent 19:32.75 50
      94 Voss, Jacob JR Linn 19:33.01 51
      95 Wilde, Dustin SO Sparta 19:33.27 52
      96 Hodgson, RJ JR Bakersfield 19:33.93 53
      97 Graven, Cody JR Maysville 19:36.81 54
      98 Robinson, Zephaniah SO Billings 19:37.70
      99 Ross, Preston SO Lone Jack 19:38.81 55
      100 Krigbaum, Logan SR Marion County 19:39.81 56
      101 Butts, Jake SR Linn 19:40.06 57
      102 Collins, Patrick JR Bakersfield 19:40.64 58
      103 Minter, Corbin SR Rock Port 19:41.28
      104 Thompson, Alex D SR Russellville 19:43.37 59
      105 Page, Cody FR Kingsville 19:43.99
      106 McDowell, Eric FR Humansville 19:45.55 60
      107 Guardiola, Sydney SR Chadwick 19:46.91
      108 Bauman, Robert JR Crystal City 19:48.85
      109 Wilson, Wesley FR Plato 19:50.96 61
      110 Gittemeier, Steven SO Northeast (Cairo) 19:51.87 62
      111 Periman, Mathew SO Hardin-Central 19:52.43
      112 Crockett, Dillon SR West Platte 19:52.74 63
      113 Foster, Josh SR Couch 19:53.41
      114 Daniel, Tristin SO Maysville 19:54.01 64
      115 Cox, Mitchell FR La Plata 19:56.30
      116 Reeves, Fetcher SO Lone Jack 19:57.59 65
      117 Wood, Logan JR Sparta 19:58.18 66
      118 Freeman, Brian FR Spokane 19:58.93 67
      119 Eads, Dakota SO Maysville 19:58.93 68
      120 Nichols, Caleb SO Russellville 19:59.51 69
      121 Wilkins, Colton JR Lakeland 20:05.43
      122 Fessler, Evan FR Salisbury 20:09.03
      123 Shrontz, Matthew SO Van Buren 20:09.70
      124 Fritz, Sam SO Lutheran (K.C.) 20:09.73 70
      125 Johnston, Jared SO Lone Jack 20:10.93 71
      126 Munsey, Cody JR Hermitage 20:11.36 72
      127 Long, Ivan SO Hermitage 20:12.17 73
      128 McMahon, Michael SR Tarkio 20:13.72
      129 Weakly, Jack FR Elsberry 20:14.13
      130 Phillips, John SO Maysville 20:15.89 74
      131 Supancic, Jacob FR Plato 20:17.90 75
      132 Sullins, Owen SO Plato 20:19.05 76
      133 Reeves, Kyle SR Sparta 20:19.50 77
      134 Simpson, Justice JR Galena 20:20.02
      135 Howard, Johnny SR Galena 20:21.01
      136 Walters, Keliegh JR Weaubleau 20:22.14
      137 Hand, Adam JR Bakersfield 20:22.19 78
      138 Lemons, Wyatt SO Zalma 20:24.63 79
      139 Hying, Lucas SO Northeast (Cairo) 20:27.64 80
      140 Marquart, Brandon SO West Platte 20:28.19 81
      141 Reading, Daniel JR Clopton 20:39.42
      142 Garcia, Jeremy SR Northeast (Cairo) 20:40.85 82
      143 Breitkeutz, Zac SO Lutheran (K.C.) 20:53.21 83
      144 Eldred, Logan SO Hermitage 20:55.43 84
      145 Baer, Samuel FR St. Vincent 20:56.35 85
      146 Sapp, Caleb JR Maysville 20:58.63 86
      147 Gulick, Caleb JR Spokane 21:05.93 87
      148 Keller, Dalton JR Humansville 21:06.59 88
      149 Robertson, Luke SO Zalma 21:08.85 89
      150 Freeman, Charles FR Zalma 21:10.18 90
      151 Swearingen, Austin JR Sparta 21:13.33 91
      152 Walsh, Tyler SO Maysville 21:13.73 92
      153 Lottes, Brett JR St. Vincent 21:14.25 93
      154 Click, Alex SO Marion County 21:17.72 94
      155 Bimson, Geordon FR Marion County 21:19.11 95
      156 Marple, Ben SR Spokane 21:25.30 96
      157 Ferretti, Corey SR Spokane 21:25.40 97
      158 Hutchinson, Nathan SO Sparta 21:31.74 98
      159 Ratliff, Rodes SR Higbee 21:34.53
      160 Booth, Gavin SO Marion County 21:37.72 99
      161 Yount, Josh JR Bakersfield 21:37.91 100
      162 Avery, Joey SO Northeast (Cairo) 21:41.59 101
      163 Martin, Tyler SO DeKalb 21:42.50
      164 Hunsaker, Daniel FR Northeast (Cairo) 21:57.70 102
      165 Arment, Maverick SO Marion County 22:11.76 103
      166 Worley, Jakob SO Bakersfield 22:12.62 104
      167 Bimson, Geoffrey JR Marion County 22:12.81 105
      168 Dickhut, Mason FR Lutheran (K.C.) 22:27.95 106
      169 Brewer, Trey FR Humansville 23:06.66 107
      170 Nenninger, Charles JR St. Vincent 23:25.57 108

      component-story-more_media_horiz-v1-01
      FOLLOW US ON TWITTER