MENU
component-ddb-728x90-v1-01-desktop

Barthelman, Albia win on day two of Iowa state track

Sigourney's Summer Barthelman wins the 400 hurdles .jpg

DES MOINES, Ia - Day two of the state track tournament featured more area success. Sigourney sophomore Summer Barthelman won the first individual state title for Sigourney since Rhonda Eiben in 1993, finishing first in the 400 hurdles in 1:05.19. The Sigourney girls are 7th in the team race with 15 points, Pekin has 14 and is 8th. The Pekin boys are fourth behind Lisbon with 23 points. The Albia boys are tied with three teams for second with 20 points. Mount Pleasant is fifth as a team with 20 points.

Here are the full results from the day below.

1A Boys High Jump

9th - Zack Conger, Sr, Pekin – 6-00

1A Girls Distance Medley

5th - Pekin – 4:23.83

4A Girls Distance Medley Relay

5th - Ottumwa – 4:13.89

1A Boys 110 Meter Hurdles Prelims

Mason Aschenbrenner, Jr, Cardinal – FS

1A Girls 100 Meter Hurdles Prelims

1q - Autum Barthelman, Jr, Sigourney – 15.37 (Qualifies for Saturday's Finals )

4A Girls 100 Meter Hurdles Prelims

9th - AJ Nelson, Sr, Ottumwa – 15.53

1A Boys 4x200 Relay

Pekin – DQ

1A Girls 4x200 Relay

3rd - Pekin – 1:49.41

1A Boys 400 Meter Hurdles

11th - Levi Long, Jr, Pekin – 57.37

18th - Nick Martin, Jr, Moravia – 58.91

1A Girls High Jump

13th - Ellie Ledger, So, Pekin – 4-10

1A Girls 400 Meter Hurdles

1st - Summer Barthelman, So, Sigourney – 1:05.19

1A Boys Distance Medley

3rd - Pekin – 3:35.81

4A Boys Distance Medley Relay

7th - Ottumwa – 3:34.32

1A Girls 4x100 Relay Prelims

1q - Pekin – 50.95 (Qualifies for Saturday's finals)

5q. Sigourney – 51.86 (Qualifies for Saturday's finals)

1A Boys 4x100 Meter Relay Prelims

2q - Pekin – 44.24 (Qualifies for Saturday's finals)

5q - Sigourney – 44.70 (Qualifies for Saturday's finals)

1A Girls 4x400 Relay Prelims

22nd - Pekin – 4:25.61

4A Girls 4x400 Relay Prelims

9th - Ottumwa – 4:04.46

1A Boys 4x400 Relay Prelims

2q - Pekin – 3:25.72 (Qualifies for Saturday's finals)

4A Boys 4x400 Relay Prelims

11th - Ottumwa – 3:22.69


CLASSES 2A AND 3A

3A Girls Shot Put

20th - Grace Bittle, So, Mount Pleasant – 34.01.75

18th - Lexie Magnani, Fr, Mount Pleasant – 34.07.75

3A Boys Long Jump

4th - Keegan Rich, Jr, Mount Pleasant – 21-05.75

2A Boys High Jump

3rd - Caleb Cowles, Sr, Davis County – 6-04

2A Girls Distance Medley

4th - Albia - 4:16.33

3A Girls Distance Medley

18th - Mount Pleasant – 4:26.33

2A Boys 110 Meter Hurdles Prelims

23rd - Cade Crall, Jr, Albia – 16.06

3A Boys 110 Meter Hurdles Prelims

7q - Jake Lowe, Jr, Mount Pleasant – 15.11 (Qualifies for Saturday's finals)

11th - Cole Burns, Jr, Mount Pleasant – 15.46

2A Girls 100 Meter Hurdles Prelims

20th - Briana Ver Steegh , Sr, EBF – 16.87

3A Girls 100 Meter Hurdles Prelims

16th - Allison Buckert, Sr, Mount Pleasant – 16.22

2A Boys 4x200 Meter Relay

1st - Albia – 1:28.14 (Breaks school record)

2A Girls 4x200 Meter Relay

19th - Van Buren - 1:51.79

Davis County – DQ

3A Girls Long Jump

Allison Buckert, Sr, Mount Pleasant – FOUL

2A Girls High jump

T8th - Hannah Isley, Jr, Albia 5-00

12th - Mary Shepard, Sr, Albia – J5-00

14th - Africa Brandon, So, Davis County – 4-10

2A Boys 400 Meter Hurdles

16th - Jaxson Ocker, So, Centerville – 58.36

20th - Trenton Goode, Sr, Davis County – 1:00.90

3A Boys 400 Meter Hurdles

11th - Jake Lowe, Jr, Mount Pleasant – 56.34

3A Girls 400 Meter Hurdles

9th - Maggie Cristoforo, Fr, Mount Pleasant – 1:07.79

13th - Aluna Olaniyi, Jr, Fairfield – 1:08.55

3A Boys Distance Medley

8th - Mount Pleasant – 3:40.79

2A Girls 4x100 Meter Relay Prelims

4q - Davis County – 50.63(Qualifies for Saturday's finals)

12th - Albia – 51.49

17th - Van Buren – 52.07

2A Boys 4x100 Meter Relay Prelims

1q - Albia – 42.97(Qualifies for Saturday's finals)

3A Boys 4x100 meter Relay Prelims

24th - Mount Pleasant – 45.52

3A Girls 4x400 Relay Prelims

21st - Fairfield – 4:17.18

2A Boys 4x400 Relay Prelims

1st - Albia – 3:22.80 (Qualifies for Saturday's finals)

3A Boys 4x400 Relay Prelims

21st - Mount Pleasant – 3:37.21


VIDEO: Interviews with Ottumwa's Roger Cruz; Sigourney's Summer Barthelman; Pekin's Chandler Eckley & Kaylee Linder; Albia's 4x200; Davis County's Caleb Cowles; Mount Pleasant's Keegan Rich


Trending